Dan Brown könyve, A Da Vinci-kód elsöprő sikertörténetének elején tartott, amikor a Sony elnöke, Howard Stringer felhívta John Calley producer figyelmét a könyvre. Calley pedig, amint elolvasta, azonnal le is foglalózta a megfilmesítési jogot. A mű azóta elkészült, a világpremierje 2006. május 18-án lesz.
Világpremier előtt a Da Vinci-kód
A történet szerint Robert Langdon professzort (Tom Hanks), a híres szimbólumkutatót a Louvre-ba hívják egy éjszaka. A múzeumban meggyilkolták a kurátort, és a tettes titokzatos jeleket és nyomokat hagyott maga után. élete kockáztatásával és Sophie Neveu (Audrey Tautou) rendőrségi kriptográfus segítségével Langdon felfedi a Leonardo Da Vinci műveiben elrejtett titkok sorozatát. Ezek egy titkos társasághoz vezetnek, amely 2000 éve őriz egy ősi titkot. Langdon és Neveu végigszáguld Párizson, Londonon és Skócián, egyre több nyomot találnak a kód feltöréséhez – és az emberiség történetét átíró titok feltárásához.
Ron Howard rendező, Brian Grazer producer és Akiva Goldsman forgatókönyvíró, vagyis az Egy csodálatos elme Oscar-díjas csapata és John Calley producer (az Oscar-jelölt Napok romjai) bemutatja A Da Vinci-kód filmváltozatát. Dan Brown könyve napjaink egyik legnépszerűbb regénye. A főszerepet a kétszeres Oscar-díjas Tom Hanks alakítja, partnerei: Audrey Tautou, Ian McKellen, Alfred Molina, Jürgen Prochnow, Paul Bettany és Jean Reno.
A Da Vinci-kód születése
John Calley producerre egy időben az Imagine Entertainment társelnöke, Brian Grazer és üzleti partnere, Ron Howard rendező-producer is filmre akarta vinni a regényt. Amikor Grazer és Howard megtudták, hogy Calley már opciót szerzett a jogokra, felkeresték őt, és megosztották vele elképzeléseiket. Innen egyenes út vezetett a közös munkához.
Howard már az Egy csodálatos elmében és A remény bajnokában is együtt dolgozott Akiva Goldsman forgatókönyvíróval, ezért természetes volt, hogy Dan Brown könyvének adaptálását is rá bízza. „Rettentő nagy munka volt – mondja Howard. – Mire az elhatározástól eljutottunk az előkészítésig, addigra a könyv már nem egyszerűen népszerű volt, hanem minden idők egyik legsikeresebb könyve volt.” Goldsman bevallja, az is nyomasztotta egy kicsit, hogy az a rengeteg ember, aki olvasta a könyvet, már el is képzelte magában az egészet. „Lenyűgözött a könyv, de először elképzelésem sem volt arról, hogyan írjam filmre. Annyira komplex, olyan, mint egy labirintus – vallja be Goldsman. – Még az is eszembe jutott, hogy kihátrálok belőle. De aztán leültünk Ronnal, akinek annyira tiszta elképzelése volt arról, mit akar, hogy ezzel meggyőzött, és mégis belevágtam.”
A film készítő Brownnal is rendszeresen egyeztették elképzeléseiket. „Dan megértő és együttműködő volt, elfogadta, hogy a forgatókönyv nem követheti szóról szóra a könyvet – emlékszik vissza Howard. – Tudta, hogy át kell száguldanunk a történeten. De nagyon fontos forrás volt számunkra abban, hogy értelmezzünk, ültessünk át egyes dolgokat, ráadásul sok mindent tudott meg azután, hogy már megjelent a könyv. Ezeket pedig be tudtuk illeszteni a forgatókönyvbe. Ezért filmünk A Da Vinci-kód frissített, javított kiadása is egyben.”
{mospagebreak title=Szereplők és szerepek}Szereplők és szerepek
Tom Hanks még a munka legelején csatlakozott A Da Vinci-kód alkotóihoz. Bár ő és Howard régóta nem dolgoztak együtt, tartották a kapcsolatot. „Ahhoz, hogy Tom legyen Robert Langdon, több kellett, mint kettőnk barátsága – jelenti ki Howard. – Amikor elkezdtem neki a szerepről beszélni, ugyanazt éreztem, mint amikor egy évtizeddel ezelőtt az Apollo 13 kapcsán először beszélgettünk. Ráadásul sok közös van bennük. Langdont a kíváncsiság hajtja, és isteni, szarkasztikus humora van. Elmerül a részletekben, szomjazza az igazságot. Tom szintén okos, és érdeklődik a világ iránt, amelyben él. Tom kiválasztásával biztos lehettem benne, hogy intelligens és segítőkész alkotótársra leltem.”
Hanks nagyon várta az újabb közös munkát Howarddal, az pedig csak fokozta az örömét, hogy egy számára teljesen új típusú karaktert alakíthat. „Langdon mély tudása lenyűgöző – mondja Hanks. – és képes volt ezt az elképesztő tudást fényes karrierré változtatni. Szimbólumkutatóként meg tudja mondani, mit jelent három jel egy barlang falán, mi volt az eredeti jelentésük, és hogyan értelmezték, módosították ezt a későbbi korok. Ez a pasas egyfolytában megfigyel mindent maga körül. Mindig meglátja az összefüggéseket.”
Sophie Neveu szerepe kiemelten fontos volt Howard számára. „A regény témái közül számomra az egyik legfontosabb a szent nőiség volt – meséli Howard. – Három lányom van, és 30 éve egy nagyon erős nő a feleségem, ez elég magyarázat. Sophie érzelmi utazása A Da Vinci-kódban nagyon izgalmas. Krimi a krimiben, ahogy megfejti a saját titkát, és rájön, ki is ő valójában.”
Tudták az alkotók, hogy nem lesz könnyű a megfelelő színésznő kiválasztása. Rengeteg kiváló francia színésznőt meghallgattak, és az utolsó körbe jutottak Los Angelesbe repültek, hogy Hanksszel próbáljanak. Audrey Tautou eddig csak egyetlen angol nyelvű filmben szerepelt (Gyönyörű mocsokságok), ám lenyűgözte az alkotókat azokkal az apróságokkal, amivel a szerepet gazdagította. Tom Hanks szerint „Audrey titokzatos. Nagyon légies, éteri lény, ugyanakkor ha kérdez valamit, elhiszed, hogy zseniális nyomozó.”
„Sok nagyszerű angol színész van, akik eljátszhatták volna Sir Leigh Teabinget – mondja Howard Sir Ian McKellen szerepéről. – De amikor találkoztam Sir Iannal, azonnal tudtam, hogy remekül fogunk együtt dolgozni, és igazán emlékezetessé fogja tenni a figurát. Igazam volt. Sok különböző filmben megcsodáltam már a tehetségét, szerepek széles skáláját játszotta már el a kedves, szórakoztató figuráktól a kiismerhetetlen, sötét, félelmetes alakokig.”
Jean Reno örömmel vállalta Bézu Fache szerepét. „Mélyen, őszintén hisz valamiben – magyarázza Reno –, de elsősorban zsaru, aki teszi a dolgát. Leginkább az érdekelt, mi történik a figurával, amikor csalódnia kell Aringarosában; hogyan reagál, amikor elárulja a püspök.“ Ráadásul a szerep igazán testreszabott volt Renónak: „Megtudtam, hogy Dan Brown azt mondta, én jártam a fejében, amikor Bézu Fache-t írta. Ez nagy megtiszteltetés.”
Dan Brown regényének legbizarrabb figurája Silas. Az őt játszó Paul Bettany szerint a legfontosabb feladata az volt, hogy emberivé tegye a gyilkos szerzetest. „Silas nagyon elidegenedett személyiség, aki kétségbeesetten kutat egy apafigura után. Az első ember, aki kedves hozzá, az Aringarosa. A püspök azonban fegyvernek használja őt. Silast kísértetnek nevezte az apja, akit végül megölt a fiú.”
Silas szerepét osztották ki utoljára. Howard számos színészt megnézett, de mindig úgy érezte, hiányzik valami belőlük. Az Egy csodálatos elmében már dolgozott Bettanyval, és szerette a színész Gengszterek gengszterében nyújtott alakítását. Abban a reményben kereste meg Bettanyt, hogy megtalálja benne a tökéletes Silast – és azonnal el is felejthette a többieket.
„Paul imádta a figurát, imádta a forgatókönyvet – meséli Howard. – Rémisztő a filmben, egyszerűen rémisztő. Elég bizarrak voltak az ő forgatási napjai, mert a felvételek között Paul Bettany volt, a barátom, de amikor elindultak a kamerák, valami megváltozott. Leásott az legmélyebb emberi ösztönökig. Számomra is ijesztő volt.”
A Columbia Pictures bemutatja
az Image Entertainment és Brian Grazer/John Calley produkcióját
„THE DA VINCI CODE”
Szereplők: Tom Hanks, Audrey Tautou, Ian McKellen, Alfred Molina, Jürgen Prochnow, Paul Bettany, Jean Reno
Forgatókönyv: Akiva Goldsman. Eredeti regény: Dan Brown. Producer: Brian Grazer, John Calley
Executive producer: Todd Hallowell, Dan Brown. Fényképezte: Salvatore Totino. Látvány: Allan Cameron
Vágó: Dan Hanley, A.C.E., Mike Hill, A.C.E. Jelmez: Daniel Orlandi. Zene: Hans Zimmer
Rendezte: Ron Howard
Színes, szinkronizált amerikai film, 2006
Játékidő: 143 perc
www.intercom.hu/adavincikod