A 20-as évek Adriáját több magyar tengerész isjárta, köztük egy ifjú aki még alig múlt 20 éves, és nem máshol fejezte beéppen tanulmányait, mint Fiume híres tengerésziskolájában, a Nauticán. Sokfelésodorta a lelkes tengerészt az élet: volt műszerész, asztalos, ügynök,tisztviselő, de minden foglalatossága közül íróként alkotta a legmaradandóbbat.Jövőre lesz halálának 40. évfordulója, de talán nem csak a kerek évfordulókkorérdemes megemlékezni Dékány Andrásról.
Kapitány és író
Kalandos élet
Az 1903-ban született író a 20as éveket már atengeren töltötte. Leghíresebb regényfolyamában (Matrózok, hajók, kapitányok1958; Kalózok, bálnák, tengerek 1959; Csempészek, hősök, kikötők 1960; Jokkóvisszatér 1963) is ezeket az éveket elevenítette fel.
Sokoldalúsága az élet minden terénmeglátszott. Ãrt regényt, hangjátékot, bábszínházi adaptációt, drámát, deújságíróként is dolgozott a 30-as években.
Dolgozott, mint tengerész, műszerész, ügynök, asztalosés tisztségviselő.
Mindezekhez tengerészetet és ornitológiáttanult.
A madarak iránti lelkesedése több helyenregényeiben is megjelenik, de ismeretterjesztő műveket is írt elsősorbangyermekek számára a madárvilágról.
Első regénye a Félálomban 1929-ben 26 éveskorában jelent meg.
Egyik kedvenc műfaja az útirajz volt,természetesen ő is írt, az elsőt 1941-ben Végig Kárpátalján címmel, csakúgy,mint életrajzi regényt Magellánról (A nagy kapitány Ferdinand Magellán élete1963) és Amundsenről (A sarkvidék meghódítója, Roald Amundsen élete 1966).
Természetesen ez sem egy utolsó szempont, deazért távol áll az igazságtól. Eléggé sok hajón játszódó kalandot meséltem, ésez biztosan azért van, mert pár nyáron vitorláztam, de az indíttatás, hogyvitorlástábort keressek, könyvekből jött. Többek közt Dékány András nagyszerűregényeiből, amik bármennyire is ifjúsági regények, ma 21 éves koromban isgyakran kerülnek le a polcomról, leggyakrabban, ha mesélni készülök.
Az alap tengerész szókincs már a regényolvastával ráragad az emberre, de ha valamit mégis elfelejtenénk a Matrózok,hajók, kaptányok végén a Kis tengerészlexikon segít a tájékozódásban. Perszelátszik, hogy ifjúsági regényről van szó, hiszen azt, hogy delfin igenkeveseknek kell megmagyarázni, de a lugger vagy a sloopvitorlázat szerintemsokak számára ismeretlen fogalom.
A fordulatos regénybe ékelődik sok minden,amit tanulmányaik során a főszereplőknek el kell sajátítaniuk: sebességmérés,zászlójelzések, szélskála, a navigáció módozatai csupa olyan dolog, amit jólfelhasználhatunk egy történetben, ha van a játékosok között hajózás terén jártas, és kijátszhatjuktudatlanságukat, ha nincs. A hajózásnak megvan a maga szak- és szleng nyelve,és ez egy remek mód, hogy információkat ne kiadjunk a játékosoknak, dejöhessenek rá, ha szemfülesek.
és persze nem csak mesélő van a játékban. Havan egy hajózási képzetséged és fogalmad nincs mire mehetnél vele, tanuld meg pl.a zászlójeleket, és mondd el a mesélőnek, hogy Te ezt tudod, és ha így üzenneka hajósok, az számodra nem rejtjel.
Addig is TDL azaz jó utat!