Guardians of the Galaxy premierje csak 2014 augusztusában esedékes, mivel kis hazánkban nem annyira ismert csapat, mint a Bosszúállók („régies” nevén a Bosszú Angyalai), úgy gondoltuk, megéri röviden áttekinteni, mi a frászkarika ez a cucc, amiben a főbb szerepeket betöltheti egy agresszív mosómedve vagy egy beszélő fa. Sajnos a teljesség igénye nélkül, hiszen a Marvel-univerzum olyan terjedelmes, mint amilyen szövevényes, így tízszer annyit is lehetne írni róla, mint amennyi betű itt leütésre került.
Guardians of the Galaxy a képregényekben
Nos, a Guardians of the Galaxy egy, főleg földönkívüliekből álló szuperhős-csapat, ami 1969-ben debütált a Marvel Super-Heroes #18-ban, Arnold Drake és Gene Colan tollából. A harmincegyedik századból (egy alternatív jövőből, az Earth-691-ből) utaztak vissza a huszadikba, hogy megállítsák a Földet megszállni akaró idegeneket. Az eredeti csapat Vance Astro őrnagyból (alias Victory őrnagyból), Martinex T’Nagaból, Charlie-27 kapitányból és Yondu Udontából állt. Idővel bővült is, ritkult is a csapat, harcoltak a Badoonnal (eredendően ellenük alakultak meg) és a Korvac-kal (ő teremtette a Badoont), szövetkeztek Thorral és a Bosszúállókkal is. Mindezt téren és legalább két idősíkon át.
Azonban eljárt felettük az idő, így 1995-ben, a Guardians of the Galaxy #62-ben nyugdíjba vonultak. A sorozat feltámadására 2008-ig kellett várni, amikor is megszülettek a „mi” univerzumunk azaz Earth-616 őrzői, méghozzá a Guardians of the Galaxy Vol 2 #1 számban.
Az eredeti csapatból mindössze Vance Astro tér vissza, illetve Stakar Ogord, ismertebb nevén Starhawk, aki később csatlakozott az eredeti teamhez, majd némi időutazás közrejátszásával egy ideig elidőzött az új Guardians of the Galaxy-ban is. Ezt leszámítva a „mi” realitásunk őrzői új, az eredetihez képest meglepően érdekes figurákból verbuválódtak. Ezzel egyúttal rá is kanyarodunk a jövendőbeli filmre, merthogy az ezt a második Guardians of the Galaxy-t fogja vászonra vinni.
A második csapat alapítója és vezére Peter Quill (
Chris Pratt), azaz Star-Lord, egy ember-spártai (ez esetben egy bolygó) hibrid, aki a Földön nevelkedett, a NASA-nak dolgozott, majd miután rájött, honnan származik, átvette apjától a Star-Lord (afféle űrzsaru) címet, de előtte még elcsípte azokat, akik anyja meggyilkolásáért voltak felelősek. A Guardians of the Galaxy-t mindez után, egész pontosan a Kree-rendszer Phalanx általi megszállását követően alapította meg.
Gamora (
Zoë Saldana) igen közeli kapcsolatban van a galaxis főtetűjével, mivel Thanos fogadott gyermeke. Azután vette magához a lányt, hogy az Universal Church of Truth kiirtotta az egész faját, a Zen-Whoberiket. Thanos Gamorát az univerzum egyik legveszélyesebb orgyilkosává képezte, és elküldte némi bosszúhadjáratra, de a lány mindennek végén ellene fordult. Ugyan Thanos megölte, Adam Warlock, egy inkvizítor feltámasztotta. Eztán többedmagával (köztük Draxxal) megalapították az Infinity Watchot, később pedig csatlakozott a Guardians of the Galaxy-hoz.
Drax (
Dave Bautista), a Destroyer emberként kezdte a karrierjét Arthur Douglas néven. Aztán egy napos délutánon Thanos megtámadta őt és békésen kocsikázó családját, mivel azt hitte, hogy meglátták. Thanos apja, Mentor azonban megmentette Arthur lányát, Heathert (a lány később Zöldsárkány néven szerzett hírnevet), majd Chronos segítségével Arthurt is feltámasztotta egy új testben. Így született meg Drax, aki csak foszlányokra emlékszik előző életéből, hála Chronosnak. Minden vágya elpusztítani Thanost, ezért is csatlakozik az Infinity Watchoz, majd később a Guradian of the Galaxy-hoz (egy rövid ideig kooperált a Bosszúállókkal is, amikor Thanos megakarta szerezni a Kozmikus Kockát).
Groot (
Vin Diesel) az egyik legérdekesebb karakter a csapatban, hiszen leginkább egy, a Gyűrűk Urából szökött entre emlékeztet. Isteni őfelsége, XXIII. Groot a Planet X Monarchiából származik, aki faját vesztve érkezett a Földre az embereket tanulmányozni. Azonban belefutott a S.H.I.E.L.D.-be, és Nick Fury meggyőzte, hogy csatlakozzon a Howling Commandos nevű csapathoz. Később Groot visszatért az űrbe, ekkor vették be a Guardian of the Galaxy-ba.
Rocket Raccoon (
Bradley Cooper) a másik érdekes figura, ő ugyanis egy kibernetikailag és genetikailag felturbózott harci mosómedve. Most pihenjünk meg kedves olvasó és emésszük meg a dolgot. Megvagyunk? Akkor menjünk tovább. Rocket a Rack ‘n’ Ruin nevű űrhajó kapitányaként jött el a Keystone Kvadránsban lévő Halfworld nevű bolygóról, hű társával és első tisztjével, Wal Russ-szal, a beszélő rozmárral. A Halfworld afféle elmegyógyintézetként működött, ahol genetikailag manipulált állatok viselték gondját a fogvatartottaknak. No, Rocket itt volt ranger, amíg rá nem unt a dologra, úgymond. Részt vett a Toy Warban, felszabadítót játszott, leszámolt ellenségeivel, stb… Szóval rögös út vezette a mosómacit a Guardians of the Galaxy csapatába.
Érdemes még megemlíteni a jófiúk közül Yondu Udontát (
Michael Rooker), aki a képregényekben az eredeti Guardians of the Galaxy alapító tagja volt. A kék bőrű lény nem lesz ennek a csapatnak a tagja, de nyilván valamilyen szerepet fog játszani annak megalakulásában.
A gonoszok sorát csak egy trió alkotja (már ha nem számítjuk a háttérben kavaró Thanost), legalábbis a filmben csak a következő hármas kap most szerepet. Taneleer Tivan (
Benicio del Toro),
a Collector (hívják Shepardot!), egyike az Elders of the Universe csoportnak. Több millió éves, és az a fixaideálja, hogy egy hatalmas sötét erő elpusztítja majd az univerzumot. Ez lenne Thanos. Taneleer, hogy legalább egy kis részét megóvja a világnak, berendez egy csimbi múzeumot, amelybe az univerzum értékeit gyűjti össze. Elég sok borsot tört gyűjtögető szenvedélyével a Bosszúállók, köztük Vasember és Thor orra alá, így nem lennénk meglepve, ha a
Thor: The Dark Woldben már cameozna.
Ronan
(
Lee Pace), az Accuser a Hala bolygó szülötte, egy ambiciózus Kree arisztokrata, az Accuser Corps tagja (afféle katonai bírák). Hamar megmászta a ranglétrát, a harmadik legerősebb személy a Kree Birodalomban, majd később a Supreme Intelligence kinyúvasztásával annak uralkodója lett, egészen a Phalanx-invázióig. Eztán cselszövések, szövetségek és háborúk sora követi egymást, míg eljut az Annihilators csapatába. Volt alkalma megküzdeni a Fantasztikus Négyessel és a Bosszúállókkal is, mígnem összehozta a sors a Guardians of the Galaxy csapatával.
Nebula (
Karen Gillan) egy űrkalóz, kinek nevétől naprendszerek rettegnek. Állítólag Thanos unokája. Több ízben is volt alkalma megküzdeni a Bosszúállókkal és Marvel kapitánnyal, szabadidejében pedig igyekezett meghódítani a Skrull Birodalmat, miután azt ronggyá verte Galactus, a Bolygófaló. Később tagja lett a Graces nevű, harcos nőkből álló elitcsapatnak, amelyet Gamora alapított meg és vezetett, amíg térfelet nem váltott.
Amit a filmről tudni
Hogy miről fog szólni a film? Nos, elég egyértelmű, hogy nem teljesen arról, mint a képregények, már csak azért sem, mert a Marvel-moziverzum (hivatalosan az Earth-199999-es realitás) eddigi történetei más utat jártak be, bár valószínűleg több elemet átemelnek majd, több-kevesebb változtatással.
Kevin Feige producer elmondta, hogy a gonoszok arca Ronan lesz, de a háttérből Thanos fogja kavarni a trágyát, akit már láthattunk egy pár pillanatra a Bosszúállók szereplőlistája alatt. Ő állt Loki, az Other és a Chitauri mögött is. Ez máris egy elég jelentős változtatás, hiszen Thanos és Ronan sosem álltak szövetségben.
Feige-től azt is megtudhattuk, hogy Star-Lord a ’80-as évek közepén elhagyta a Földet, és a film elején az univerzum polgára lesz (a képregényekben az EVE nevű nemzetközi űrállomáson dolgozott, és így került kapcsolatba a földönkívüliekkel). Gamora kezdetben a rosszfiúk oldalán áll majd, Nebulával és Ronannal dolgozik együtt, és őt tartják a galaxis egyik legveszélyesebb nőjének. Drax a múltbeli tragédiája miatt Ronanra vadászik, ami annyiból érdekes, hogy Drax családjának haláláért az Accuser nem volt felelős, ellenben Thanosszal. Rocket Raccoon pedig már genetikailag és mechanikailag is turbózott lesz, hála egy kísérletnek. Ja, és persze ott van Groot, aki egy fához képest érdekesen kommunikál: „én vagyok Groot” – mondja sokféleképpen.
Rocketet és Groot motion-capture és rotomation VFX technológiával lesznek létrehozva, míg Karen Gillian szerepe miatt teljesen leborotváltatta a haját. Emellett megtudhattuk, hogy tervezték Tony Stark feltűnését, de ki kellett hagyni, mert Robert Downey Jr. nem volt hajlandó részt vállalni egy, a Bosszúállókhoz nem köthető Marvel-filmben. Az más kérdés, hogy Vasember tagja lett a Guardian of the Galaxy-nak, és valószínűleg a filmnek lesz kapcsolódási pontja a korábbi Bosszúállók-filmekkel.
Már csak azért is, mert ez a mozi lesz a Marvel-moziverzum második fázisát lezáró
The Avengers: Age of Ultron felvezetője is, úgyhogy feltehetően maga Ultron is tiszteletét teszi majd valamilyen formában.]]>