Alig egy héttel az amerikai mozipremier után nálunk is bemutatták a Silent Hill című japán-amerikai-francia thrillert. A film egy hihetetlenül népszerű számítógépes játék alapján készült, melyből több mint négymillió példány kelt el, és Japánban elnyerte a Hátborzongató Kalandjátékok Mestere címet.
Filmajánló: Silent Hill – A halott város
A film forgatókönyve Roger Avary nevéhez fűződik, aki a Ponyvaregényt is írta, a rendező pedig nem más, mint Christophe Gans, A farkasok szövetsége alkotója. A szereplőgárda is briliáns: Radha Mitchell (Rose), Sean Bean (Christopher), Laurie Holden (Cybil Bennet).
„Ez a történet arról szól, hogy mi történik a halál és a sorsunk közti pillanatokban, vagy talán arról, hogy létezik egy valóságos alternatív dimenzió, amely egyikünket-másikunkat csapdába ejt, mert szembeszegülünk a sorsunkkal – mondja Andrew Mason executive producer. – Ez a film a magánytól való rettegésről beszél, a félelemről a sötétségtől, a félelemről attól, hogy vállaljuk a felelősséget saját lényünk gonosz oldaláért, és a félelemről saját sorsunktól. A Silent Hill játékban az alkotók folyamatosan olyan környezetbe helyezik az embert, amelyben minden fenyegető, és semmi sem ígér megnyugvást. A film ezt az élményt akarja újrateremteni szélesebb közönségnek.” „Tetszik nekem az ötlet, hogy a szó szoros értelmében feltárjuk a tér, az idő meg valami metafizikai, misztikus létezés dimenzióit” – fogalmaz Christophe Gans rendező.
„A halott város gyökeresen különbözik a műfaj minden más darabjától – állapítja meg Samuel Hadida producer. – Négy különböző dimenzióban, a létezés négy különböző szintjén létező világ ez: Silent Hill az 1970-es években, amikor valóságos volt és létező, a város ma, a város a köd állapotában és a város a Sötétség állapotában.”
Két dimenzió az idővel kapcsolatos: a harminc évvel ezelőtti valóságos várost tükrözik, amilyennek a múltat idéző jelenetek mutatják, melyek olyanok, akár a megkopott régi filmek, és a mai valóságos várost, ahol Christophere a feleségét keresi. A két további dimenzió – a ködös nappali fény, amelyben Rose kutat a lánya után, és a rozsdaszínű, néha mindent elborító Sötétség, amely a Poklot idézi – a térrel.
A halott város rémeit hátborzongató lények színes sokasága testesíti meg: a könyörtelen pusztító, kardforgató Vörös Piramis, a szívszaggató Szürke Gyermekek, a Kartalanok, a titokzatos Portás, a Csótányok meg a Sötét Nővérek. Lenyűgöző összhatásuk a híres látványtervező, a Los Angeles-i Patrick Tatopoulos, valamint a műtest effektusok rendezője és társtervezője (a „szervi” sérülésekért is felelős) torontói Paul Jones, a jelmeztervező Wendy Partridge, a vizuális effektusok rendezője, Holly Radcliffe, és a mozgáskonzultáns Roberto Campanella összehangolt munkájának eredménye.
Történet:
Egy gyógyíthatatlan beteg kislány édesanyja Rose (Radha Mitchell) képtelen beletörődni az orvosok diagnózisába. A gyógyulás útját keresve megszökteti lányát, férje (Sean Bean) minden tiltakozása ellenére. A szökés során balesetet szenvednek és Silent Hill elhagyatott, hátborzongató városába jutva szem elől veszítik egymást, ami nem csoda, hiszen a városra állandó köd telepedik. Silent Hill nem csak ebben különbözik a többi várostól: furcsa lények lakják és időről időre az élő Sötétség telepedik rá, megfertőzve mindazokat, akiket megérint. Rose gyermeke keresése közben egyre többet tud meg a város történetéről, és rá kell döbbennie, hogy lánya eltűnése csupán apró porszem egy sokkal komolyabb játékban.
SILENT HILL – A HALOTT VÃROS
színes japán-amerikai-francia thriller, 2006
rendező: Christophe Gans
író: Nicolas Boukhrief, Christophe Gans
forgatókönyvíró: Roger Avary, Roger Roberts
zeneszerző: Jeff Danna, Akira Yamaoka
operatőr: Dan Laustsen, vágó: Sébastien Prangere
producer: Don Carmody, Samuel Hadida
szereplő(k): Radha Mitchell (Rose), Sean Bean (Christopher), Laurie Holden (Cybil Bennet)
Deborah Kara Unger (Dahlia Gillespie), Tanya Allen (Alessa Gillespie), Christopher Britton (Adam)