Folytatódik a Timba / Calowyn project, akyr hadviselést bemutató sorozatunk, a harmadik résszel. Ebben afolytatásban érdekes információkat tudhatunk meg arról, hogyankommunikálnak a különféle hadtestek egymással a csatában, mikéntműködik a hírszerzés, milyen haditörvényeknek kell megfelelni, és immárpontos képet kaphatunk a tartományi légióknak nem csak a felépítéséről,hanem a pontos működésről is. Jó szórakozást kívánok hozzá!
Kommunikáció
A háborúban és a csatamezőnlétfontosságú az egységek közti kommunikáció fenntartása, és viszonylagostitkosítása is. A kyr hadseregben ez több fokozatban van jelen.A csatamezőn a magitorok vagy akismesterek feladata hogy a hozzájuk tartózó század ewydorjai és arapatora közta mentális háló mindig megfelelően működjön. A tiszteke az akadémiákon kiképzika mentál-háló használatára, de a csatatéren frissen előléptetet hadnagy eztáltalában nem tudja megfelelően kihasználni. Egy másik hasonló háló az agitorés a száznagyjai közt feszül. Az ezredesek általában a Hadúr közelében vannak,így ők élőszóban kommunikálnak. Vannak helyzetek, amikor a mentál hálópotenciális veszélyt jelent használóira ilyenkor lovasfutárokkal érkeznek azutasítások.A csatamezőn emelett a katonák akürtjelekre illetve a tisztjeik vezényszavára mozognak. Háborúban a futárszolgálatot akönnyűlovasság erre kiképzett egységei látják el, ők viszik a hosszabbüzeneteket, haditerveket. Ezek az írások mágikus pecséttel vannak ellátva éscsak a hozzáértők, tudják újra olvashatóvá tenni. Néha az ókyrfürkészsólymokkal üzennek, ugyanis a sólymok nem csak egy helyet, hanem akárhárom-négy különböző pontot is képesek megkülönböztetni.
Hírszerzés
Egy hadsereg sem nélkülözheti azellenség állapotáról szóló friss jelentéseket. Ha a Légiók hódító céllal lépikát a határokat, a fő hadtestet előtt, egy hetes előnnyel könnyűlovas felderítőkhaladnak laza hálót képezve. Feladatuk a felderítés; az ellenség erőinek és ahadműveleti terület felderítése. Ãltalában rajokban dolgoznak, és kisebbharcokba is szoktak bonyolódni. Pontos adatokat kell szerezniük az ellenféllétszámviszonyairól, harci taktikájáról, harckészségéről, harci szelleméről.Ismerniük kell a domborzati viszonyokat, a hágókat, a szorosokat, a folyókon agázlókat, a hidakat, az ellenséges várakat, városokat stb. A hírekeljuttatásában fontos szerepet kapnak az ókyr fürkészsólymok. A kicsigalambméretű ragadozó madarak több száz kilométeres távolságból is megtaláljáka gondozójukat, még akkor is, ha az mozgásban van. A menetben lévő kyr seregígy mindig megkaphatja a legfrissebb portyázó jelentéseket is, ami komolystratégiai előnyt biztosít nekik.Őket követik a gyalogosfelderítők akik a két-háromnapos előnnyel haladnak. Ãtvizsgálják az előttükálló terepet, és jelentéseket küldenek a hadvezéreknek. Szükség eseténrajtaütésszerű akciókban is részt vesznek. Továbbá őket vetik be a lovasságszámár járhatatlan terepen is.A felderítők központja egyerődítmény a császárvárosban, az úgynevezett Fürkésztorony. Ide fut be mindenjelentés, információ még a legjelentéktelenebb dolgokról is. Minden adatról,feljegyzésről másolata készül, ezek képezik a birodalmi adattárat. AFürkésztorony egyben levéltári feladatokat is ellát, itt tárolják a többezeréves kyr történelem során felgyülemlett hadászati jelentéseket. Itt folyik azelemző munka, itt készülnek a térképek. Stratégiailag rendkívül fontos tudásösszpontosul itt. A hírek, információk, jelentések kiértékelését különelemzőcsoportok végzik. A portyázók elemzői mindig a kyr vezérkar egyikalcsoportját alkotják. Az így megszerzett töménytelen információt térképekreviszik. A térképeket beszélővarázssal látják el, így azok alkalmasok a rengetegadat hordozására. A legféltettebb földabroszok még a Kyr-Anvar háborúbólszármaznak, és a kontinens akkori arculatát őrzik. A közvetlen csata előttifelderítés általában a magitorok dolga. Ők általában csekélyke mentálishatalmukkal madarakat irányítanak az ellenség fölé, így térképezve fel annakelhelyezkedését. Hasonló megoldás, amikor aSzárnyalókat küldik ki, habár ennek lélektani oka is van. A grifflovasok pedigáltalában a hosszú távú felderítést látják el.
Haditörvények
A haditörvénykezés gyors,szigorú, kegyetlen és nem tesz kivételt. Háborúban ez nem is lehet másképp. Azapróbb bűnök, tiszteknek való visszaszólások, engedetlenségek a századoshatásköre, általában kényszerfeladatok és korbácsozás a büntetés. A lopásért,dezertálásért botozás, zsoldmegvonás, lefokozás, és büntetőfeladatok járnak.Aki társára támad és megsebzi az börtönbe kerül, aki megöli azt felakasztják.Az ellenséges civil lakosságon esett sérelmeket is szigorúan megtorolják (ittnem a parancsba adott falu felégetésre, városrombolásra kell gondolni). Alegnagyobb bűn a lázadás, ami a háborús törvénykezések legfelsőbb szintjétjelenti. A lázadás megítélésénél figyelembe kell venni a háború állását (vanhogy nem engedhető meg a tömeges mértékű kivégzés), és ehhez mérten kellkiszabni a büntetést. A lázadás vezetői rangra és származásra függetlenül abakó kezére kerülnek (a nemeseknek felajánlják a fekete bársonyba csavart tőrt,a közrendbelieket akasztják.), a közkatonák között általában tizedelnek. A kemény törvények mármeglétükkel is segítenek fenntartani a rendet, közvetlen alkalmazásukra ritkánkerül sor.
A légiósok 20 fős szakaszokbanküzdenek egy vezényl&
#337; tiszt, az ewydor, hadnagy alatt. Minden szakaszban vanmég egy gardor (tíznagy, őrmester nyelvjárástól függően).Öt ilyen szakasz, 105 fő, alkot egy századot,amit egy száznagy, másnéven arapator vezet. Minden században van egy kürtös,aki kürtjelekkel irányítja az alakulatot, továbbá egy zászlóhordozó, aki Kyriacímerével ékes lobogót hordozza, aminek közepén megtalálható a Légió címere is.A zászlóhordozó tiszte minden században egy kitüntetett szerep. Rohamokbanáltalában az élen halad, és társai fedezik. Minden századhoz tartozik továbbáegy magitor, két kismester (kisebb hatalmú magitorok, novíciusok), öt felcser,illetve további 9 főnyi kisegítő személyzet (szakács, szabó, lovász stb.). Akyr gyalogság meglepően gyorsan tud haladni háborús körülmények közt, ugyanismegfelelő lovas vagy egyéb fedezet esetén a légiósok vértjüket és pajzsukat nemmaguk cipelik mérföldeken át, hanem az arra rendszeresített társzekerek viszikvelük párhuzamosan. Minden szakaszhoz tartozik egy ilyen kétlovas társzekér,amin a szakasz felszerelését, sátrait, tartalék élelmiszeradagjait viszik. Aszekerek hajtói kiszolgált, vagy lesérül katonák, akik duplavájatúnyílpuskákkal és kardokkal rendelkeznek. Ãgy egy század 128 főt számlál. Mindenszázadban egy szakasz van kiképezve, és feljogosítva a táborokban katonai rendfenntartására. Ezek a katonák minkét karjukon fehér kendőt viselnek. Tíz ilyen század, 1280 fő, alkotegy ezredet. Az ezredet az ezernagy, agitoris irányít. Egy ezredhez továbbihárom csatamágus, három stratéga, három pap, egy raj könnyűlovas futár, és egyszakasz gyalogsági felderítő tartozik. Egy Légióban tizenhárom gyalogosezred van egyenként 1333 kyrrel, összesen 17329 katona. A tizenháromból hétezred légiós, három ezred légiósíjász és ugyancsak három ezred falanxharcosvan. A Légiót a Hadúr vezeti. A Hadúrkíséretéhez tartoznak a személyes tanácsadói, testőrei, egy strateggior, agólemmesterek kb. 30-50 fő. Továbbá a Hadúrral tart három továbbizászlóhordozó, egy Kyria zászlaját, egy a Légió zászlaját, és egy Tartományzászlaját hordozza. A zászlók általában nagy hatalmú mágikus ereklyék, amikbátorságot öntenek a katonákba és rettegést az ellenségbe. A Hadúr csaklegfontosabb csatákban vesz részt személyesen, általában a távolból irányít. AHadúr és a strateggior elvesztése utána rangidős ezredes a Légió vezetője.A kyr hadvezetés legfelsőbbfóruma a Generálisok Konzíliuma, ők nevezik ki a Légiók élére a Hadurakat.Névlegesen a Császárnő a haderő legfelsőbb parancsnoka, de ő ritkán ért ahadviseléshez ezért inkább az arra érdemesebbekre hagyják.
Egy Légióhoz tartozik háromezred könnyűlovas. A könnyűlovasság felépítése a légiósokéhoz hasonló. 21 fősraj, 107 fős század a száznaggyal és magitorral 1071 fős ezred az agitorral. Azagitor kíséretéhez egy csatamágus és egy pap tartozik továbbá. A lovasság gyorshaladását nem lennének képesek követni a szekerek, ezért egy századhoz háromszekér tartozik csupán, amit hátrahagyott lovasok biztosítanak harc esetén. Alovasság századonként visz magával egy magitort. Az egyéb feladatokat az erekiképzett, betanított katonák látják el. A lovasságban ezredenként általában 15raj felderítő-lovasság szokott lenni. Egy légióhoz tartozik továbbá 5század nehézlovas 525 fő, akik általában a Hadúr harctéri kíséretét látják el.A nehézlovasság nem visz magával semmilyen varázshasználót, mágikus védelmüketa csatamágusok adják. Melléjük sorolják a Szárnyalókat is.Minden légióhoz tartozik egy 1215fős Pusztító alakulat is. A Pusztítók irányítása általában a Pusztító Hadúrfeladata. A Pusztítókat egy kb. 400 fős kisegítő-személyzet kíséri. Ha egy Tartományi Légió hadbavonul, akkor a tartomány anyrja és tizenegy Hatalmasa is vele tart elméletileg,de gyakorlatban gyakran maradnak a hátországban. Egy Légió elméletileg ezeket azegységeket tartalmazza de a valóság mindig máshogy alakul. Ha egyik napról amásikra adnának ki mozgósítást, akkor a Légiónak kb. 10-15% nem lennehadrafogható állapotban, betegségek, sérülések, dezertálók és hasonlók miatt. Minden Légióhoz tartoznak továbbiellátmányt szállító szekérkaravánok, a különleges képzésű egységek,ostrommérnökök, ezen felül a legtöbb vonuló sereget kereskedők jósok,ingyenélők hada kíséri. Ha a légiók létszáma oly jelentősmértékben megcsappan, hogy új tartalékokat kell mozgósítani akkortartományszerte felkeresik a katonaviselt kyreket, és újra hadba állítják őket.Ha esetleg ők is elhullnak, akkor a köznép soraiból töltik fel a Légiókat, deaz ilyen Légiók már nagyon gyenge teljesítménnyel képesek harcolni.