2006 – ban került a mozikba a 2000- ben indultnagysikerű képregény adaptáció az X-men 3. feltehetőleg befejező része. Arendezőt és a hozzá tartozó forgató csapatot lecserélték, sokat dolgoztak ezena filmen, voltak benne kisebb hibák, félig megtervezett szálak, oltárianhatalmas jelenetek, elképesztő alakítások. Eme kis iromány a filmről szólna párszót.
X-men 3: Az ellenállás vége
-Hogy hívnak fiam?
-Bulldózer.”
Hollywood egyik kedvenc tulajdonsága, hogy egykicsit megcsavarja azt, amihez hozzányúl, értem ez alatt Wolverine (Rozsomák/Farkas) gyógyulási képességét. Ennyire azért nem gyors, de hát kell a látvány.Ez ebben az esetben is megvolt, de valljuk be őszintén, szükség volt acsavarásokra, hiszen azt a rengeteg kiadást, amit eme képregény megélt azÃllamokban, nehéz lett volna 3 x 2 órába belesűríteni. Brett Ratner eléggékitett magáért, és egy színvonalas kis technikus csapatot is gyűjtött magaköré. Amit meg a Golden Gate híddal művelt, attól egyenesen az agyamat dobattael. Szerintem sok San Franciskói kapott ekkor ijedten a fejéhez „Jézusom!”kiáltással. A szereplőkel is eléggé jól bánt, akinek keveset kellett szerepelnie,az keveset szerepelt, csak sajnos volt 1-2 olyan halál, amit nem igazánértettem: lásd szegény Scott Summerst (Cyclops/ Küklopsz), aki Johnny CageMortal Combat 2 szereplési idejével vetekedhetne. De aggodalomra semmi ok, azúj álom-pasi szerepét Ben Foster vette át, a filmben Arkangyalt játszva.
Aszereplőgárda szintén nagyon jót alakított, Hale Berry szerepe az előző Xmenhezképest rengeteget nőtt, és anélkül is értékelhető, hogy a kosztümtervezőkáltalában „fogyatkozó” ruhába öltöztették. Ian McKellen –től mit is várhatnánk?Hát persze, hogy remekel, és egyszerűen pazar módon alakítja Magneto szerepét.Ha a film pocsék lett volna, akkor akár ő egymaga is elvitte volna a hátán,talán Gandalf után még jól is esett neki, hogy egy gonosz Zsenit kellettalakítania. Vele ellentétben Famke Jannsen – nek nem sok színészi játék jutotta gonoszul nézés, és a vérvörös gúnyában való feszítést leszámítva (bár acsókolózós jelenetekben mindent beleadhatott ;]). A mi Drága Kurt Wagnerünket (Nightcrawler/ Ãrnyék), aki a 2 ben a tipikus „elbántvelemasorsdekegyetlenül”érzést képviselte, felcserélte Dr. Hank McCoy avagy a Bestia ( alakítja: KelseyGrammer) karakterére. Itt ő már egy kicsit simítva lett a „szörnyeteg”szerepre.
A történetről röviden: van egy gyermek, akinekaz ereje különlegesen hat a többi mutáns erejére. Képzeljük el, hogy a földetMágia veszi körül, és a Mutánsok a mágusok, akik a maguk módján a képességeikbeöntik ezt az erőt. A gyerek meg nem csinál mást, mint ellenvarázsolja ezeket aképességeket, az aurájával semlegesíti őket. Egy bazinagyongazdag üzletemberebből a srácból szerzi meg az X gént elnyomó enzimet, hogy gyógyszerkéntadhassa a mutánsoknak (és saját fiának is, Arkangyalnak). E kapcsán csak egykis megjegyzés, amit nem nagyon értettem: ha a mutánsokat mindenki utálja,akkor miért mennek az emberek tűntetni transzparensekkel, amin a ’Mondj nemet agyógyra!’ felirat van kint? Itt úgylátszik egy rész alatt mindenki mutáns-barátlett… Eme tény köré bonyolódik a fő szál, ezzel párhuzamosan fut a Főnix –szál, amit a hozzáértők már a második rész végéből egyből kitalálhattak, hogyitt valami ébredezik, aminek jobb lenne, ha aludna. Itt a főnix felébred, akitnem fűt más csak a pusztítás, a harag és a gyűlölet. Szerencsére a filmbőlkihagyták azokat a tényeket, hogy Jean miként szerezett ekkora hatalmat, éshogy mi az ő igazi hatalma, a „velem született, másik tudat” szerintemmindenkit meggyőzött, hogy így jó, nem kell bonyolítani. Magneto megintfőgonosz, a titkárnőjét inkább hímnemű titkárra cseréli be, és toboroz 1-2 újkatonát is a Testvériségbe. Meghiszem hogy Zak Penn és Simon Kinbergforgatókönyvírónak nem volt sok dolga a mutáns képességek megjelenítésével, deazért aranyos, hogy az 5-
Atörténetben egy-két ellentét végre kiéleződik, és a végkifejletet is eléri,például: Pyro és Jégember is összecsap, a küzdelem egy morbid, de frappánsbeszólással ér véget. Xavier és Magneto régi kapcsolatának pillanatnyi ideigtanúja lehetünk, hogy aztán lássuk amint a két barát egymást túllicitálvapróbálja a saját ügyének megnyerni a lassacskán megtébolyodó Jeant. Vihar iskifogja a neki jutó ellenfelet Callisto személyében, és egy sokkoló élménnyeltovább is küldi (meg kívánom je gyezni, hogy Vihar és Callistó ősi ellenségek,mert Vihar legyőzte a képességei nélkül, így elbirtokolta tőle a vezéri rangota szakadár mutánsok körében). A történet vége fél-happy end, akinek kell, azmeghal amikor a legkevésbé sem számít rá az ember, aki számít, az meg továbbfolytatja az életét.
Ami elmaradhatatlan a filmekből, az a baki,itt is van egy pár, de az égbekiáltó: amikor Magneto a Golden Gate híddaljátszik, a napszak folyton változik, egyszer alkonyat van, egyszer fényesnappal, amikor meg landol az Alcatrazon, már az éjszakában járunk. A másik nemtúl látványos hiba, amikor Jégember belerakja az ujját a kútba, hogybefagyasztja, látni, hogy remeg a keze a jég növése közben. A többi hibához nemvagyok akkreditálva, akinek van rá ideje az keresse meg. Summa Summarum, egyegészen jól emészthető alkotás, nem cáfolja meg az elődeit. A számító színészialakítások el lettek találva, és az egy-két apróbb hibát (bosszúálló asszonyvérvörös ruciban, szívtipró-csere) ajánlom minden embernek, aki szereti a jófantazi-scifi-akció filmeket. Befejező résznek eléggé jól sikeredett, de vanegy fura érzésem, hogy lesz 4 is, csak nehogy beleessenek abba a hibába, hogyaz eddigi összes képregényben szerepelt mutánsnak legalább egy képkockányiszerepet juttassanak. Azzal megölnék az eddigi elért sikereiket. Az X- men 3:az ellenállás vége egy jó film, a mozijegy árát mindenképp megéri.
Források: A film,
www.imdb.com,
Helloinfo.hu – kis mutánshatározó