Hans Zimmer tagadhatatlanul a jelenlegi filmszakmaegyik legsikeresebb és legsokoldalúbb komponistája. 1994-ben Oscar-díjat ésArany Glóbuszt kapott a nagysikerû Oroszlánkirály zenéjéért. Arajzfilm filmzenelemezébõl több mint 12 millió példányt adtak el világszerte.Zimmert Oscarra jelölték még az Esõember, a Lesz ez még így se, Azõrület határán, az Egyiptom hercege és a Kinek a papnézenéjéért is. Az elmúlt 25 évben Zimmer több mint 60 különféle filmhez illetvetévés produkcióhoz szerzett zenét.
Hans Zimmer és munkássága
Filmjeiközt van például (a teljesség igénye nélkül):
Peacemaker,A hó hatalma, A szikla, Muppet Treasure Island, Rés a pajzson, Ãldatlanállapotban, Az utolsó esély – melyért Grammy-díjat kapott, A szabadságösvényein, Jég veled, Micsoda csapat, Fekete esõ, Thelma és Louise,Lánglovagok, Zöld kártya, Tiszta románc. Ezen felül a Mint a villám, Miss Daisysofõrje, Az én szép kis mosodám, A simlis és a szende, Gladiátor, SólyomVégveszélyben, Lesz ez még így se, Utolsó császár, Palimadár, Csak egy lövés,Játékszerek, Marilyn mosolya, Bérgyilkosnõ, Örökifjú és Tsa., Bárhol, bármit,bármikor, A kísértetház, Arthur király
Zimmerelõéletérõl nem sokat írnak az Internetes források sem. Annyi tudható, hogyNémetországban született 1957-ben. Hároméves kora óta játszik zongorán.Munkásságát leginkább csak a 80-as évektõl követhetjük nyomon, a biográfiaalapján, mely szerint miután Londonba költözött, elkezdett dalokat komponálniaz „Air Edel Társaságnak”. Eztán társult a „Buggles” néven ismertzenészduóval, Trevor Hornal és Geoff Downessal. Kiadták a jólismert „Video killed the radio star” (A videó megölte a rádió csillagát)címû számot, és az ehhez kapcsolódó albumot, „The age of plastic” (Amûanyag korszaka) címen.
Úttöröa szintetizátorok és a számítógépek színpadi alkalmazásában, miközben az Ultravoxegyüttessel (ismertebb számaik: Vienna, Dancing with tears in my eyes)mûködik együtt. Eztán Olaszországba ment és szerzett népszerûséget egyavantgárd „Krisma” nevû együttessel, ám mielõtt még visszatért volnaLondonba, Elkészítette az Ultravoxos Warren Cannal következõ projectjét,amely egyedülálló koncertsorozat keretén belül a londoni Planetáriumbanmutattak be.
1986-banszólóban dolgozott egy „Vardo” elnevezésû projecten, majd ugyanebben azévben Ryuichi Sakamotóval és David Bryne-al dolgozott éselkészítette az „Utolsó Császár” címû monumentfilm zenéjét. Ezt követõenmég több projectben is közremûködött Myersal, Philip Saville-el, és BernardRose-al.
1988-banfelkérték egy kis költségvetésû, de a filmezés határait feszegetõ alkotás aDél-Afrikáról és az Apartheidrõl szóló „A World Apart” (Egyszétválasztott világ) címû film zenéjének elkészítésére. A film igaz történetenalapult és a zene nem csak az eljövendõ idõszak küzdelmeinek hangja lett, hanemegyben éles fordulópontot is jelentett Zimmer karrierjében. Ennek eredményevolt, hogy felkérték az Oscar-jelölt sikerfilm az „Rainman” (Esõember)címû örökérvényû alkotás kísérõzenéjének elkészítésére.
Akövetkezõ évben ismét, mint igen termékeny alkotó, több sikerfilmnek is õkészítette a zenéjét. Olyanoknak, mint a Ridley Scott által jegyzett „Blackrain”(Fekete Esõ), amelyér immáron a harmadik Oscar jelölését gyûjthette be. Aztánott volt még a Miss Daisy Sofõrje, a Days of Thunder, a Palimadárvagy a John Schlesinger által rendezett Pacific Heights
Innentõlfogva Zimmer napjaink egyik legfoglalkoztatottabb és legnépszerûbb filmzeneszerzõjévé vált, és folyamatosan jobbnál jobb filmekhez készített akísérõzenét. Az évek során több mint 60 munkáját élvezhettük, amely kimagaslóteljesítmény, ha azt vesszük, hogy mindezt „alig” 20-25 éve alatt vitte véghez,ami azt jelenti, hogy évente átlag majdnem három filmhez készített komoly,értékes és igen színvonalas zenét, ami nem kis teljesítmény, ha jobbanbelegondolunk! Jelenleg Zimmer a feje a DreamWorks zenei osztályának is.
Szerepjátékhozlegjobb szívvel ajánlott Zimmer filmzenék:
–Black Hawk Down – Sólyom végveszélyben
– Arthur király
Sajnoszenét nem tudok illusztrációnak beilleszteni ide, de ha lehetne feltétlen,megtenném, mert Zimmer zenei világa és munkássága olyan, amelyet érdemesfigyelemmel kísérni!