Azamerikai őslakos népek építészete masszív, geometriai formákon alapult. Agyarmatosítás előtt a maják, az aztékok és az inkák terjeszkesztettékbirodalmaik határait, míg az európai telepesek le nem igázták őket. Azőslakosok építészete a mai ember számára túlságosan komornak tűnnek, hitük ésrítusaik pedig barbárnak és véresnek.
Közép-Amerika
Miutána spanyol konkvisztádorok eljutottak a
A közép-amerikai piramisok megjelenésének dátumameglehetősen bizonytalan, a történészek Kr. e. 200 körülre teszik. Először amajáknál jelent meg a forma. A piramisok oldalait meredek lépcsősorok alkották.Valamennyi templomt az égitestekkel összhangban, a Nap, a Hold vagy a csillagokjárásához igazítva építették. Különös azonban, hogy nem ismerték a kereket.
Közép-Amerika templomai nagyrészt kőből épültek,bevakolták, majd fényesre csiszolták őket. A választott szín mindig a vörösvolt, nem csak könnyű elérhetősége miatt, hanem mert a vért, s ezáltal azéletet jelképezte.
Egyedi építmények
Az aztékok és a maják a szabadidejük legnagyobb részét aszabadban töltötték. Ennek eredményeképp építészetükben alig ismerték azablakot. Az épületek belsejébe az esetek legtöbbjében az ajtónyíláson szököttbe a fény. A házak belső terét nemigen díszítették, noha a legfontosabbépülettípusokon kívül nemigen ismerjük a közép-amerikai építészetet. Az ismerttípusok közé tartoznak a templomok, a kormányzói paloták és a labdaudvarok,amelyek afféle azték és maja futballpályák voltak. A labdaudvarok közül kettőmaradt fenn igen jó állapotban: egyik a hondurasi Copánban, a guatemalai határközelében, a másik Chichén Itzában, a Yucatán-félszigeten. Az utóbbinak afalait festmények díszítik, amelyek arra utalnak, hogy a mérkőzések egy rituálérészét képezték.
Az ősi, lerombolt
AKormányzó házának falait különleges, öntött táblák borítják; valószínűlegkőmozaikkal díszítették őket.
A spanyol hódítás előtti kor településeiközül a leglátványosabb helyen
Hódítók érkezése
Amerika felfedezése után megindult az őslakos népekeltirpása, igába hajtása. Ennek a legtöbb épület, város áldozatául esett, kevésépítmény maradt meg jó állapotban. Ma Mexikóban az aztékok leszármazottai alegszegényebb és legelnyomottabb nép, kunyhókban élnek. 1994-ben felkeléssel,azóta békés eszközökkel próbálják visszaszerezni a jogaikat.
A gyarmatosított Újvilág
Kolumbusz Kristóf megnyitotta az utat a gyarmatosítókelőtt, akik pusztítást hoztak az Amerikai kontinensre. Nem csak a népeklegyőzéséről van szó, hanem a betegségekről, járványokról, amelyekmegtizedelték az életben maradt őslakosokat. A hódítók, talán hogy„kárpótolják” Amerikát, behozták az európai építészetet.
A legkorábbi koloniális építészet erődökformájában jelentkezett. Ezekre azért volt szükség, hogy távol tartsák arivális európai hatalmak haderejét, valamint a kalózokat. Ãgy jött létreHavanna 1519-ben, az egyetlen nagy karibi város. Már csaknem ötszáz éve aspanyol erődök adják Havanna óvárosának vonzerejét. Ezek közé tartozik aBartolomé Sanchez tervezte Castillo de
Miután a spanyolok elhagyták az erődépítészetet, elkezdtekgyönyörű épületeket emelni. A Palacio de los Capitanes-Generales (1772-1776), amai városi múzeum épületegyüttese az egyik legszebb építmény az Amerikaikontinensen. A súlyos
korallkőből épített árkádos együtte tág udvart zár közre.Kőhomlokzata, korinthoszi oszlopai és hatalmas, rácsos ablakai lenyűgözőek, azudvart pedig hangya- és yagrumfák díszítik.
Az 1970-es évektől fontos restaurációs munkák folynakKubában, köztük
A modern kor építészete mellett fontos a régi emlékekmegőrzése, karbantartása is. A mai ember jelene, jövője a múltban gyökerezik, saz a minimum, hogy a fennmaradt épületeket megőrizzük.