avagyétkek és italok a fantasyben és a történelemben.
Kedves olvasó! Eme írásunk egy három részes cikksorozat első darabja. Asorozat az étkekkel és italokkal foglalkozik, bemutatva a történelmi tényeket,párhuzamba állítva a szerepjátékokban felbukkanó helytelen sztereotípiákkal. Azelső rész az ókor és középkori étkezéssel foglalkozik, kitérve a legfontosabbalaptáplálékokra. A második majdan az italokkal, és a harmadik részben kap helyetmindezek párhuzamba állítása a fantasy játékokban gyakran előforduló klisékkel.Jó szórakozást, kellemes olvasást kívánunk hozzá!
Előhang
Egy csapat fáradt utazó tér be, a főtéren álló„Szárnyaszegett Kappan” fogadóba. Láthatóan messziről jöttek, erre utal furcsaés az út porától szürkévé fakult ruházatuk. A kompánia vezetője a kocsmapulthozlép, mialatt a többiek helyet foglalnak egy kecskelábú asztalnál.
– Fogadós! Adj ennünk és innunk valamit! –dörgi érces hangon a férfi.
– Máris uram, máris! – dörzsöliszolgálatkészen a kezét a fogadós. Látja, hogy ma itt nagy haszonra tehetszert.
– Mit óhajtotok?
– Mid vanő – kérdez vissza az idegen.
A fogadós széles mosollyal, róka ábrázattalsorolni kezdi:
– Van egy kis frissen sült fehér kenyerem,héjában sült földi alma, szolgálhatok még hideg vadkansülttel és mártással,vagy van egy kis sajtom, és öblítésnek pár jó kupa, habzó ser…-
A harcos csalódottan csap a kocsmapultra aszavak hallatán, majd így dörren rá a fogadósra: – Ãtutaztuk a fél országot, és bármelyikfogadóba is térünk be, mindenhol ugyanazt az étket akarják ránk tukmálni? Ezhallatlan! –
Mit isettek őseink?
A görögök és a rómaiak már nagyobb hangsúlyt fektettekételeik finomítására és élvezeti értékük növelésére. Artemidórosz, a másodikszázadi jövendőmondó és álomfejtő írásaiból tudjuk, hogy a falánkság éjjel semhagyta nyugodni őket, álmukban is a sertéssültek, sajtos piték és boros kupákvilágában tévelyegtek. Számtalan új receptet alkottak, bővítették alapanyagfelhasználásukat, és mertek kísérletezni az eddig ki nem próbáltnyersanyagokkal. Az általuk meghódított területek népeitől számos gasztronómiaiújítást vettek át. Az első fennmaradtírásos receptgyűjtemény Kr. U. 1. századból származik, amely Gavius Apicius nevéhez fűződik, aki„hírhedt” volt fényűző lakomáiról és szenvedélyes receptgyűjtési mániájáról. Amásik híres ókori gurmand LuciusLicinius Lucullus, aki például olyan látványos módon pazarolta a vagyonát,hogy a fényűző lakomára két évezred múltán sem találunk jobb jelzőt, mint az őnevét. Palotáit, függőkertjeit, gyümölcsöseit, a nápolyi-öbölben hegybe vágott csatornákon át tengervízzeltáplált halastavait és osztrigatelepeit korának nagyjai sorban megcsodálták. Rómaikertjei még fél évszázaddal Néró után is a legpompásabb fejedelmi parkoknakszámítottak. életvitelének szemléltetésére két epizód. Amikor egyszer Cicero és Pompeius Magnus, a hadvezér váratlanul toppantak be hozzá, a pompásvacsorát mégis olyan gyorsan tálalták, mintha készültek volna látogatásukra. Arögtönzött lakoma kétszázezer sestertiusba került. Egy másik alkalommal egyedülétkezett, és szerény, egyfogásos vacsorát tálaltak neki. Az emiatt felelősségrevont étekfogója
azzal védekezett, hogy aznap estére senki sem volt hivataloshozzá, azt hitte, nem óhajt költséges vacsorát. Lucullus ráförmedt: „Hát te nem tudtad, hogy ma este Lucullusvacsorázik Lucullusnál?!”
A középkor sokkal szürkébb terep a gasztronómia berkeibenkutakodóknak, mint a hedonista ókori birodalmak élvhajhászata. Az ételekválasztéka és az alapanyagok felhasználása szűkült a római ízek kavalkádjáhozképest. Még a főúri lakomák választéka sem volt mérhető Lucullus „legkisebbuzsonnájához” sem. A mennyiség megmaradt, de a változatosságra kevésbétörekedtek. A kedvező fordulatot az ínyesmesterségben a felfedezések kora, majdkésőbb a reneszánsz hozza meg, amikor már kevésbé szabnak határt a vallási és aföldrajzi korlátok.
{mospagebreak title=A kenyér}
Akenyér
Picenumi kenyér
Valójában inkább kalácsnak nevezhetnénkezt az ínyencséget.
Elkészítése: a darát kilenc napig szőlőlében áztatták, majd tésztává dagasztották.Cserépedénybe helyezve kemencében sütötték ki. Az edényeket szét kellett törni,hogy hozzáférhessenek a süteményekhez, amelyeket azután mézzel kevert tejjelízesítve fogyasztottak.
A hús
A vadászat
A vadászat külön szórakozásnak számított azúri körökben. A nagyszabású udvari vadászatok legáltalánosabb módja a lovashajtóvadászat kutyákkal. Rendszerint valamely nagyvadra (bölény) vagy közepesvadra (medve, vaddisznó, szarvas) hajtottak. A vaddisznót azonban, amikor akutyák lefogták, többnyire gyalogosan dárdával szúrták le. A középkori vadászatbannagy szerep jutott a vadászkutyáknak.13. századi forrásokban gyakran találkozunk agarászokkal. A vadászatnakáltalános és mindinkább elterjedő módja lehetett a nyúlfogás agárral. A közepestermetű kutyákat főleg madárvadászatra használták. Forrásainkban megtaláljukmég a szag után menő nyomkeresőkutyát is, melyet vérebként is használtak rókára, farkasra és a kisvadakra.Ezen kívül, a nagyszámú szelindeklehetett a vaddisznóvadászatok elmaradhatatlan segítőtársa. Meg kell mégemlíteni a vadászat egy divatos módját is a solymászatot, amit talán a nomádnépek hoztak magukkal Európába. A középkorban a főurak előszeretettel solymásztakfogolyra, fácánra, darura, vadlúdra, kócsagra. Minden tehetősebb nemesicsaládnak megvoltak a saját madarászai, akik a legjobban fizetett szolgák közétartoztak. Ãgy az úri passzióból rengeteg, vadhús került a nemesi konyhákra,ahol hatalmas lakomákon tálalták fel az étkeket. A birtokosok erdői tiltott, ámirigyelt területnek számítottak a köznép szemében. Nem véletlen hát, hogyéhségtől vagy éppen az ízesebb étkek utáni vágytól hajtva számos legény adtafejét orvvadászatra. Később egyikük egészen Londonig menekült – családjáthátrahagyva – úri üldözői elől. A ködös Albionban hamarosan sokra vitte. Úgyhívták: William Shakespeare.
A halászat
A halászati jogot a középkorban nemszabályozta annyi törvény, mint a vadászatot. Habár voltak az uraknak sajáthalásztavaik, ahol uradalmi halászok tevékenykedtek, de sok tisztavizű patak,folyócska és lápos területen volt szabad halat fogni. A tenger mellet élő embereknek nagyobbszerencséjük volt, mert mindig kerülhetett friss hal, kagyló vagy rák azasztalukra.
{mospagebreak title=A sajt és a tej}
A sajtés a tej
Az ókori Rómában rendszeresen tartottaksajtvásárt. A katonáknak napi 27 g sajt járt. A feljegyzések szerint a RómaiBirodalom fénykorának idején már Európa legelegánsabb asztalairól sem hiányzotta sajt.
A századok múlásával a sajtkészítés egyrebonyolultabbá vált. Elsősorban kolostorokban, udvarházakban, távoli tanyákonűzték a mesterséget és őrizték a titkát.
Afűszerezés
Indiai eredetű volt a nardus, ez feltehetőenegy valeriana tartalmú növény, íze fanyar, főleg az enyhén penészszagú levelét ésa gyökerét használták. Valószínűleg szintén indiai eredetű a costus is, amelyetPlinius erősszagú, csípős fűszerkéntjellemez. Szintén Indiából hozták a borsot, a fehéret hántolták, a feketétéretten szedték és a napon szárították. Kínából került Rómába a malo-bathron; akutatók feltételezése szerint ez a pacsuli nevű növénnyel lehetett azonos.Kedvelték a gyömbért, amit a Közel-Keletről hoztak be. A torma Itáliában ishonos, de főként a szíriai fajtát szerették. Apicius, aki a hagymát mintegy újra felfedezte, a mártásokkészítéséhez a következő tanácsot adja: „Hogy mártásod finom és ízleteslegyen, végy hozzá petrezselymet, zsályát, sót, borsot, hagymát és bort. értőkézzel vegyítsd össze az ízeket, így mártásod pikáns ízű lesz.”
A falánkság nem állt távol a középkori uraktólés gazdag polgároktól sem. Åk megengedhették maguknak, hogy kisebb vagyonokatköltsenek fűszerekre, húsokra. A középkori konyha ugyanis tobzódott e kettőben.A kevéssé kifinomult ízlésnek köszönhető, hogy a markáns ízek és a mértéktelenfűszerezés vált uralkodóvá ezidőtájt. Ma már elviselhetetlennek tartanánk azt atöménytelen fűszert, amit a középkori urak fogyasztottak. Minden fogásnál előszerettelhasználtak fahéjt, gyömbért, szegfűszeget, kalmust, borsot, szerecsendiót éssáfrányt (ára az aranyéval vetkedett). A fogások között, pedig amolyannyalánkságnak számított az ún. „fűszerpor”. (Fűszerpor:borsból és cukorból készült, kenyéren pirítva szolgálták fel.
]]>