Dr. Pálinkás Imre (Celsior, Alan O’Connor) eljuttatott szerkesztőségünkhöz egy általa készített kronológiát – a M.A.G.U.S. világ és szerepjáték körüli viharok, jogi-, és kiadói háttér részletes történetét. Áttekintés 1990-től, a Halál havában első kiadásától egészen a jelenlegi, Tuan Kiadó fémjelezte időszakig.
M.A.G.U.S. részletes történet
A MAGUS szerepjáték és regények története 1990-2006
(Valhalla Páholy Kft. / Ronin Műhely / Inomi Kft / Tuan Kft)
(Disclaimer: Noha a kronológia majd’ minden érintettjével találkoztam /Galántai Zoltánt és a Smartszektor résztulajdonos- ügyvédjét leszámítva/ és az időrend a legjobb tudomásom szerint pontos, ennek ellenére tartalmazhat hibákat, tévedéseket. A bizonytalan vagy ellentmondó adatokat (?) – el jeleztem. )
1990-2002 Valhalla Páholy Kft. és sarjai
Walhalla-Valhalla –Val-Art-La- Árkádia Kft-k.
„Shit happens you get over it or you don’t. I suggest you get over it”. (Grog, játékfejlesztő USA)
Kiadványok:
Acél és oroszlán, A Fekete Dalnok, A Halál havában, Legendák és Enigmák 1-
1990: A MAGUS írott történetét az Unikornis Kiadó kezdi a „Halál havában” c. könyv megjelenésével; szerzők
A regény Yneven, Novák Csanád és Nyulászi Zsolt által megálmodott szerepjáték-világon játszódik.
1991 A Walhalla Bt. (a Valhalla Páholy elődje) az „Észak Lángjai” c. könyv megjelenésével debütál. Szerzők
1993 MAGUS „Nagy Zöld” néven ismert szerepjáték- alapkönyv megjelenése, Kovi és Kuvik (Kovács Adrián, Jakab Zsolt) közreműködése a szerepjáték fejlesztésben, Novák Csanád és Nyulászi Zsolt mellett.
1994 Szántai Zsolt első MAGUS regénye a „Shadoni krónika” – az első „licenszelt” MAGUS regény a kiadó szerint minden szempontból bukásnak bizonyul.
Kornya Zsolt első MAGUS regénye az „Acél és oroszlán”
„Két hold” – regény (és projekt), szerző
1995 Nyulászi Zsolt első MAGUS regénye a „Renegát”
Dr. Szalkai László első MAGUS regénye a „Farkasének”
Galántai János első MAGUS regénye a „Sötét Zarándok”
Nyulászi Zsolt távozása és „kivásárlása” (300 Eft)/?/, amelyben lemond a MAGUS – hoz kapcsolódó kiadványok forgalmazási jogáról.
A „Summarium” szerepjáték – kiegészítő kiadása
1997 Galántai Zoltán (Galántai Jánosnak nem rokona) első MAGUS regénye a „Renegátok”
Egyéb tényezők mellett „A Kiválasztottak MAGUS kártyajáték” első nyomásának nyomdahibái, időbeli csúszásai a Wal-Art-La Kft. cégfelszámolásához vezetnek. A MAGUS-hoz kapcsolódó számos védjegy, levédett kifejezés a 3 éves adminisztratív csődfelszámolás után gazdátlanná válik (cégtörlés: 97-98).
2000-2002: A Szukits Kiadó és az Árkádia Kiadóház (Novák Csanád Valhalla-utód cége) együttműködése. Ez teszi lehetővé a MAGUS – logo alatt megjelenő, továbbra is nagyon jól fogyó regények és szerepjáték- kiadványok megjelenését és újrakiadását.
2000 – Dr.
– Wayne Chapman néven (csak Gáspár Andrástól) a Garmacor címere c. könyv megjelenik Totem kiadónál, az Árkádia Kft. közreműködésével.
– Járdán Csaba az Árkádia Kiadóháznál munkába lép
{mospagebreak title=Ronin Műhely}
2001- 2002 Ronin Műhely
„A szellemi alkotás szerzői jogai azt illetik, aki a művet megalkotta. A szerzői jogi védelem alapján a szerzőnek kizárólagos joga van a mű egészének vagy valamely azonosítható részének anyagi formában és nem anyagi formában történő bármilyen felhasználására és minden egyes felhasználás engedélyezésére.
A törvény eltérő rendelkezése hiányában a felhasználásra engedély felhasználási szerződéssel szerezhető.”
Kiadványok:
A vándorló dalnok, Észak Lángjai, Síró fém, Két hold (újrakiadás),
2001 konfliktusok
2002
Tavasz: Halál Havában és Észak Lángjai regények újrakiadása, a „táblás” logo nélkül
„Enoszuke” rpg kiegészítő Novák Csanádhoz kerül tördelésre
Pénzügyi konfliktusok az Árkádia Kiadóház működése során.
– Ronin Műhely írói csoport formálódik
(nem gazdasági társulás vagy jogi személy, első tagjai régi MAGUS írók, vezetője
– Szürkecsuklyások játékfejlesztő csoport formálódik
(nem gazdasági társulás vagy jogi személy, tagsága kezdetben a Fekete Torony Bt. munkatársaiból verbuválódik, vezetője Járdán Csaba)
Nyár: Novák Csanád -kifizetetlen tételeket hátrahagyva- kivonul a MAGUS körüli huzavonából.
A Deltavision Kft (könyvkiadó- és terjesztő vállalkozás) és Ronin Műhely üzleti megegyezése – eltérő érdekek miatt – kudarcba fúl.
Eközben -mások által nem tudottan- a Smartszektor (SmartSector) Kft felvásárolja a csődbe jutott Valhalla Kft. védjegyzett kifejezéseit (80 (?), mások szerint 300 (?) Eft-ért). A Kft egyik munkatársa történetesen közeli kapcsolatban áll egy-két Szürkecsuklyás csoportbélivel, de ennek akkor még nincs jelentősége.
Ősz: Mivel a tördelésre átvett „Enoszuke rpg” anyaggal a tartósan eltűnő Novák Csanád nem jelentkezik, Járdán Csaba új módokat keres a kiadásra: először Gáspár Andrással tárgyal, sikertelenül. Amikor azonban magánkiadás mellett dönt,
–
– Novák Csanád felbukkan és Galántai Jánossal szintén látogatást tesz Járdánnál. Novák a számítógépét visszaveszi volt alkalmazottjától; a gép winchesteréről letörölni vélt adatokat visszaállítva megtalálja az Enoszuke rpg. magánkiadásával kapcsolatos szervezés dokumentumait.
– Megjelenik az Enoszuke rpg. a Fekete Torony Bt. (Járdán Csaba vállalkozása) kiadásában.
Ezt általános tiltakozás / nyilatkozat özön követi. A kaotikusnak tűnő helyzetben egy szerepjáték-rajongó „képbe hozza” Bogdán Miklóst, az Inomi Kft ügyvezető igazgatóját.
Az átmeneti egyensúlyi állapotban megjelenik a „Síró Fém” c. regény. Kiadás még a régi „táblás” MAGUS logoval, a Ronin Műhely égisze alatt történik, de szponzora már az Inomi Kft.
Tél: Nyilvános viták robbannak ki a MAGUShoz kapcsolódó jogok birtoklása körül, melyet egy félresikerült internetes kampány követ. A nézeteltérések oda vezetnek, hogy a Ronin Műhely megszűnik működni.
2003-2004 Inomi Kft.
„Plus ça change, plus c’est la même chose”.
Kiadványok:
Anyrok alkonya, A vas ideje, Bábjáték, Fogadalom, Gorviki pokol, Legendák és Enigmák 9, Homokszem csupán, Hőseposz, Karnevál I-II (újrakiadás), Lobogók hajnala, Por a porhoz, Ryeki tűz, Shajaran-Sorsvető, Geoframia, Magus Alapkönyv.
2003
Tél: Bogdán Miklós bejelenti, hogy az Inomi Kft. megvásárolta Gáspár Andrástól és Novák Csanádtól a MAGUS kiadványok forgalmazásának jogait
Tárgyalások Bogdán Miklóssal (Smartszektor, Fekete Torony stb).
Bogdán kifejezi, hogy nem kíván együtt működni a Fekete Torony köré szerveződő Szürkecsuklyásokkal, részint a vezető személye, részint az együttműködés Szürkecsuklyások által vázolt előfeltételei miatt.
Tavasz: „Ryeki tűz” kiadvány feletti per (Smartszektor vs. Inomi) a „táblás” logo miatt.
Ez a MAGUS történetének első pere.
Bogdán Miklós gyakorlatilag védekezés nélkül jóváhagyja a bíróság ítéletét és kifejezi szándékát az ekkor már
Az átmeneti időben az új MAGUS könyvek a „mahut logo” néven elhíresült, nyújtott betűs logoval jelennek meg az Inomi Kft.-nél.
Az Inomi Kft. első főszerkesztője kiegyezést próbál létrehozni
A fenti kudarctól függetlenül a kiadó kifejezi szándékát, hogy a fejlesztőcsoport tehetséges –és az egész huzavonában vétlen- munkatársainak lehetőséget nyújt a megjelenésre, ami meg is valósul.
Nyár: Bogdán Miklós cca.
Ősz: Veréb Csilla első MAGUS regénye, a „Homokszem csupán”
Sellei György első MAGUS regénye, a „Por a porhoz”
Néhány MAGUS rpg. védjegy elévül, de nem újítják meg azokat, csupán azt az öt, regény-kiadásban is hasznosítható tételt, amire Bogdán Miklós pénzt adott a Smartszektornak.
Tél: Smartszektor
Tavasz: A 2003-ban kiadott 11 könyv árának első terjesztői részlete befolyik a kiadóhoz.
–
–
– A d20 játékrendszerre épülő MAGUS Alapkönyv kiadása és bukása
Nyár: Az eddig csak táblás játék piacon jelenlévő Gameskút Kft. (az Inomi vásárlásának tudatában) a Smartszektor Kft-nek 2,5 (?) MFt-ot fizet a korábban említett, meghosszabbított regisztrációjú védjegyekért.
Ezúttal adminisztráció is készül, így a Gameskút Kft jegyzi be magának a levédett kifejezéseket.
Bogdán Miklós utólag értesül a vásárlásról és hogy részéről már nem tartanak igényt a további törlesztésre.
Ősz: A Gameskút Kft. egyezkedni próbál az Inomi Kft –vel, de nem jár sikerrel.
Tél: kezdődik Gameskút retrográd pere, mely Inomit kötelezné, hogy visszamenőlegesen fizessen a védjegyek kétéves használatáért. A Gameskút Kft ügyvédje történetesen a Szürkecsuklyás fejlesztőcsoport egyik vezetője, de ennek ekkor még nincs jelentősége.
Bogdán Miklós bejelenti, hogy elment a kedve és kiszáll a könyvkiadásból.
{mospagebreak title=Tuan Kiadó}
2005 – 2006 Tuan kiadó
Kiadványok:
Abbitkirálynő, Csillagvető, (Keleti szél1. újrakiadás) Keleti szél2, Ranagol áldásával, Csepp és tenger (újrakiadás), Az aquir gyűrű
2005.
Tavasz:
Inomi Kft. pert indít Smartszektor Kft. ellen, üzleti megtévesztés miatt.
Nyár: Gameskút Kft. a védjegyek használatáért pénzt követel Tuantól is, mire azt a választ kapja, hogy fizetés lesz, ha jogerős végzéssel rendeződik az összes tulajdonviszony (t.i. Inomi Kft vitatja Gameskút védjegyszerzési jogát és módszerét).
Ősz: Megjelenik „Csillagvető” c. könyv, MAGUS regény felirattal, új „zászlós” logoval. A Gameskút Kft. kiterjeszti a Tuan elleni pereskedést erre a kiadványra is.
Tél: – Megjelenik egy Ynev térkép, „táblás” MAGUS és „Szürkecsuklyás”logoval, a Fekete Torony Bt. kiadásában.
– Tuant Kft-tól, „zászlós” logoval jelenik meg az „Abbitkirálynő” c. könyv. Kiderül hogy a belső képeket a szerző által javasolt szabadúszó grafikus egy Hasbro Kft kiadványból másolta. A Hasbro Kft -t Magyarországon a Deltavision Kft képviseli, így az erről értesülve, a Hasbro-t kéri meg, hogy aa Tuan ellen fellépjen.
A Tuan Kiadó jogkövető magatartást tanúsít, valamint a grafikussal kötött szerződés részleteire utal – az elkövető azóta sem fellelhető.
Tél: Gameskút vs. Tuan védjegyhasználati perben –egy bizonyítéknak szánt számlán- nyilvánosan is feltűnik a Fekete Torony Bt, a Gameskút Kft. oldalán.
Tavasz: –
– Elkészül Raoul Renier „Pokol” című könyvének újranyomásra alkalmas változata a Fekete Torony Bt és /vagy (?) a Deltavision Kft gondozásában. A Tuan erről idejekorán tudomást szerezve, értesíti a könyvterjesztőket, hogy Wayne Chapman világához kapcsolódó könyvek forgalmazási jogát ők bírják, ezzel ellentétes kiadás esetén eljárást indítanak.
Nyár: – Mivel a Gameskút Kft., és a Fekete Torony Bt. tulajdonosai történetesen egyaránt a Deltavision Kft. alkalmazottai, az elmérgesedő viszony miatt a Kft. igazgatója, Terenyei Róbert megegyezésre törekszik Gáspár Andrással és a Tuan Kiadóval.
A nézőpontok viszony valamelyest tisztázódnak;
– A bíróság elutasítja Gameskút Kft Tuan elleni, a „zászlós logo” védjegyoltalom alá történő bevonás céljából benyújtott kérelmét.
– A Tuan kiadónál megjelenik a „Keleti Szél könyv, a bíróság által nem kifogásolt „zászlós” logoval.
Ősz: – A Tuan kiadónál megjelenik a „Ranagol áldásával ” c. könyv, a bíróság által nem kifogásolt „zászlós” logoval.
– A Fekete Torony Bt. saját hatáskörében kiadja Raoul Renier „Pokol” című könyvét, melyet a Deltavision Kft forgalmaz. A könyv megjelentetése a korábban ígért pert vonja maga után.
– A Tuan kiadónál megjelenik az „Aquir gyűrű” c. könyv, a bíróság által nem kifogásolt „zászlós” logoval.
A Tuan kiadó kifejezi szándékát, hogy a tehetséges –és az egész huzavonában vétlen- játékfejlesztőknek, íróknak továbbra is lehetőséget nyújt a megjelenésre.
– A Tuan kiadó utólagos szerződést köt a Hasbro-val az Abbitkirálynő c. regényben jogsértő grafikák használatáról. A Tuan kifizeti a szerződésben foglalt összeget, ez által visszamenőleg megszerezve a jogot a szóban forgó grafikák használatához.
]]>