Óriásteleszkópotépítenek az Andokban egy világméretűösszefogás eredményeként. USA, Kanada,Japán, Chile és tizenegy európai országegyüttműködésének gyümölcse egy újgenerációs űrtávcső, az Atacama LargeMillimeter Array (ALMA), amely a Hubble-nél többszöröspontossággal szemléli majd a végtelen űrt.
Egyelőre csak egy prototípus áll az
ALMA 66 rádióantennái közül, a többi 2012-re készül majd el. E távoli időpontra a helyszín a magyarázat: az Andokban, a chilei Atacama sivatag fennsíkján épül a szerkezet, amely mintegy ötezer méterrel fekszik a tengerszint felett. Ekkora magasságban a szakembereken jelentkező hegyibetegség tüneteit oxigénpalackokkal és nyomáskiegyenlítő kamrákkal próbálják enyhíteni, s a munkálatok így lassan haladnak.
A helyszín viszont ideális egy űrteleszkóp felállítására, mivel a sivatag száraz levegője nem nyeli el az űrből érkező rádióhullámokat. A tervezők reményei szerint az
Alma a Hubble űrtávcsőnél tízszer pontosabb képet lesz majd képes mutatni az űrről, így a csillagászoknak több információjuk lesz a naprendszerek, csillagok keletkezéséről és haláláról, ezáltal közelebb kerülhetnek az univerzum születésének titkához. Emellett eleddig ismeretlen objektumok felfedezésében is fontos szerepet kap az ALMA: nagyjából minden három percben kiszúr majd egy galaxist.
Forrás: index.hu]]>