Míg az előző részben azt veséztük ki, milyen EU-elemek vészelték át a Disney csapását a mozifilmeknek hála, most a The Clone Wars sorozatot vesszük gorcső alá. Míg a filmek viszonylag finoman nyúltak az EU-hoz, inkább apró elemeket menekítettek át, addig a hat évadot megért sorozat nagykanállal habzsolta a könyvek, képregények és videojátékok univerzumát. Nem csak karaktereket, de világokat, népeket, olykor még történeteket is átvettek. Figyelem, akik nem látták még végig a sorozatot, azoknak spoileres lehet.
Akik a sorozatot uralják
– Obi-Wan, Anakin és Ahsoka állandó ellenlábasa Asajj Ventress az Attack of the Clones egyik koncepciórajza alapján született meg, mint Sidious egy lehetséges tanítványa. Ventress-ként az EU-ban a 2003-as Jedi: Mace Windu című képregényben láthattuk, majd az év végén megjelent a Clone Warsban is. – Az 501-es légió tagjai az egész sorozaton át végigkísérik hőseinket, rengeteg tagját ismerhetjük meg név szerint. [caption id="attachment_17559" align="aligncenter" width="660"]![501st Legion 501st Legion](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/501st-Legion-660x280.jpg)
1. évad
– A Shadow of the Malevolence című epizódban látható űrbeli leviatánok a Lando Calrissian és ThonBoka csillagbarlangja című könyvben jelentek meg. – Több EU-mű is megemlíti, hogy az Y-szárnyúakat már a klón háborúkban is használták, az ep2-ben és ep3-ban azonban nyomuk sem volt. A The Clone Wars felhasználta az ötletet, így születtek meg a Shadow of the Malevolence-ben debütált BTL-B Y-szárnyú (az ep4-5-6-ban BTL-A4-esek vannak). Ráadásul két, a hajóval kapcsolatos adalékot is átvettek. Egyrészt a helyükre kerültek a burkolólemezek, így nem tűntek olyan viharvertnek (az EU úgy magyarázta ezt, hogy sokat kellett javítani az öreg gépeket, ezért a szerelők nem tették vissza a burkolatot). Másrészt, kaptak egy tüzért a pilótafülke mögötti löveghez (az ötlet a BTL-S3-asoktól jött, e típus egy példányát a Droidsban láthattuk). [caption id="attachment_17562" align="aligncenter" width="660"]![BTL-B Y-Wing BTL-B Y-Wing](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/BTL-B-Y-Wing-660x297.jpg)
![blurrg blurrg](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/blurrg-540x405.jpg)
2. évad (Rise of the Bounty Hunters)
– A második évadot nyitó The Holocron Heist című epizódban végre megjelentek a holocronok. Ezeket a cuccokat Tom Veitch és Cam Kennedy találta ki az 1991-1992 között kiadott Sötét Birodalom (Dark Empire) képregényekhez. A kánonba már egyszer majdnem bekerültek, az Attack of the Clones-hoz ugyan legyártottak három különböző holocront, de a filmbe végül nem kerültek bele, viszont láthatóak a Star Wars: 2. Rész – A klónok támadása Képes Enciklopéda című könyvben. A Felucia bolygó neve is ebben az epizódban hangzik el először. – A Cargo of Doomban jelenik meg a kyber memóriakristály. Először az A New Hope korai vázlatában bukkant fel, mint az Erőt koncentráló kristály, amire a Jediknek és a Sith-eknek is fájt a foga. Eztán feltűnt az 1978-as Erőpróba (Splinter of the Mind’s Eye) című könyvben, mint Kaiburr-kristály. Az ep2 szkriptjében aztán újra megjelent a kamino kyber nyíl, Jango a ezzel ölte meg Zamet, de a kész filmre ezt megváltoztatták saber-dartra. – A Senate Spy című epizódban hangzik el először Cato Neimoidia neve, ráadásul az épületek belső dizájnja a The Force Unleashed 2-ben látott dizájnt követik. Ugyanígy ebben az epizódban ismerhetjük meg a geonosisi herceg, Poggle nevét is, valamint most tesznek először említést a HoloNetről, amit még West End Games talált ki 1989-ben a Star Wars: The Roleplaying Game-hez. – A Landing at Point Rainben hangzik el a kel dorok (pl. Plo Koon Jedi mester) szülőbolygójának a neve, a Dorin. – A Brain Invadersben megemlítik Mace Windu dantooine-i misszióját a Tartakovsky-féle Clone Warsból és Kit Fisto Ord Cetsusra helyezését a The Cestus Deception című könyvből. – A The Mandalore Plot, a Voyage of Temptation és a Duchess of Mandalore trilógia az első olyan történet, ami igen nagymértékben merít az EU-ból. Egyrészt, most először igazolják képernyőn, hogy Boba Fett és Jango Fett páncéljaik mandalore-páncélok. Pre Vizsla a Death Watch egy korábbi vezetője, Tor Vizsla után kapta a nevét, aki a 2002-es Jango Fett: Open Seasons című képregényben megölte Jango mentorát, Jaster Mereelt. A Death Watch szintén fontos szerepet tölt be a történetben. Az 1982-ben a Star Wars 68: The Search Beginsben feltűnt Mandalore bolygó is szerepet kap az eseményekben, és természetesen a Mandalore Polgárháborúra is történik említés. [caption id="attachment_17564" align="aligncenter" width="660"]![Mandalore Death Watch Mandalore Death Watch](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/Mandalore-Death-Watch-660x371.jpg)
3. évad (Secrets Revealed)
– A harmadik évad bevezető epizódjában, a Clone Cadets-ban beszivárognak a kánonba az ARC katonák, akiket először a Star Wars: Republic 50: The Defense of Kaminoban láthattunk. A folytatásban, az ARC Troopers-ben még nagyobb szerepet kapnak, ráadásul ama epizód erősen merít a Star Wars: Republic 50: The Defense of Kamino című képregényből. – A Corruption és a The Academy epizódokban visszatérnek a Mandalore-ok, de a Death Watch ezúttal kimarad a történetből. – Az Assassinban visszatér Aldera az ep3-ból, ezúttal nagyobb túrát is teszünk a városban. – Az Evil Plansban kibontakozik a Hutt maffiacsalád. Láthatjuk Gorga Desilijic Aarrpot, aki Jabba a hutt unokaöccse, és először a Boba Fett: Bounty on Bar-Kooda című képregényben tűnt fel. A Hutt Nagytanácsot A hutt játszma című könyvben ismerhettük meg. 3PO pedig említést tesz arról, hogy régebben ő volt a Manakron-rendszer vezető diplomatája, mielőtt Anakin újraépítette. Az EU szerint C-3PO az ep4 idején már több mint száz éves. – A Hunt for Ziro című epizódban megjelenik Nal Hutta, igaz, kicsit másképpen, mint ahogyan az EU-ban szerepelt. És végre Quinlan Vost is képesek voltak az alkotók képernyőre kényszeríteni, ezzel a képregényekben született karakter a kánon része maradt. Még pszichometria nevű képessége is helyet kapott a történetben. – A Heroes of Both Side című epizódban megemlítik az Aargonar bolygót, ami a Star Wars: Republic 59: Enemy Linesban tűnt fel először. – A Pursuit of Peace-ben szerepel egy selkath, Chata Hyoki. Ez a faj a Knights of the Old Republic című játékban jelent meg először, ők a Manaan bolygó lakói. – A Nightsisters, a Monster és a Witches of the Mist című epizódok átvették az éjnővéreket az EU-ból. Ezzel együtt megjelent a Dathomir is, és különleges, boszorkánymágiához hasonló Erő-felhasználási képességük is. Az éjnővérek először a Dave Wolverton által írt 1994-es Szökevényekben jelentek meg. Ekkor láthatjuk először kánonban Asajj Ginivex osztályú Fanblade vadászgépét. Megismerhetjük Asajj és Darth Maul származását, bár mindkét esetben egy újragondolt változatot. Mindketten a Dathomirról származnak, egyikük éjnővér, a másik éjfivér. Ugyanakkor megerősítést nyert, hogy Maul zabrak, s ez a faj az Irodinián őshonos. A trilógia záróepizódjában pedig egy rövid szerep erejéig felbukkan a Republic Commando című videojátékból ismert Delta osztag mind a négy tagja. Pluszban ebben a történetben jelenik meg Serenno, Dooku szülővilága, amit a Darth Bane: Rule of Twoban ismerhettünk meg, bár korábban már emlegették Dookut is úgy, mint Serrano grófját. – A Ghost on Mortisban majdnem szerepet kapott Darth Bane és Darth Revan, de végül kihagyták őket, pedig a modelljeik elkészültek. [caption id="attachment_17556" align="aligncenter" width="331"]![revan & bane revan & bane](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/revan-bane.jpg)
4. évad (Battle Lines)
– A negyedik évadot indító trilógia, a Water War, a Gungan Attack és a Prisoners emeli be a kánonba a mon calamarik és a quarrenek bolygóját, a Dacot. A bolygót amúgy az EU számos néven illette már: Mon Calamarian, Quarrenese, Mon Calamari, Calamari és Mon Cala. A sorozatban a Mon Calát preferálták. A bolygót amúgy az 1990-es Death in the Undercity című szerepjátékos könyvben ismerhettük meg, míg azt, hogy a mon calamarik és a quarrenek ugyanazon a bolygón élnek, a West End Games által kiadott The Star Wars Sourcebookból tudhattuk meg. A trilógia amúgy a Tartakovsky-féle Clone Wars 5. részének újrafeldolgozása, így rengeteg elem került át onnan, például a SCUBA-osztagosok. – A Mercy Missionban tűnik fel először kánonszintű műben az Aleen, ahol egyebek mellett az aleenák élnek – ők már az ep1-ben szerepeltek, de se a faj neve, se szülőbolygójukat nem említették. – A Darkness on Umbara, a The General, a Plan of Dissent és a Carnage of Krell című epizódok végig az Umbara bolygón játszódnak, ahol a már említett umbaraiak élnek. A bolygóról először a Darth Bane: A pusztítás útjában hallhattunk. Ugyanebben az epizódban debütálnak a Z-95 Headhunterek, amelyeket számos EU használt már úgy, mint klón háborús veterán, de az ep2 és ep3-ban nem tűntek fel. Először a ’79-es Han Solo at Stars’ Endben szerpeltek. [caption id="attachment_17565" align="aligncenter" width="660"]![z-95 headhunter z-95 headhunter](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/z-95-headhunter-660x299.jpg)
![naboo explore naboo explore](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/naboo-explore-461x405.jpg)
![Darth Maul Back Darth Maul Back](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/Darth-Maul-Back-504x405.jpg)
5. évad
– Az A War on Two Fronts, a Front Runners, a The Soft War és a Tipping Points című epizódok az Onderonon játszódnak. Először az 1993-as Tales of the Jedi: Knights of the Old Republic című képregényben tűnt fel. – A The Gathering, az A Test of Strength, a Bound for Rescue és az A Necessary Bond a Jedi ifjoncok képzésével, azon belül is fénykard építési rituáléikkal foglalkozik. Így megjelennek az EU-ból a különleges kristályok, amik a fegyvert működtetik, és azok lelőhelye, az Ilum. A bolygó a Jedi Quest: Path to Truth-ban tűnt fel. – A Missing in Action című epizódban feltűnik egy újabb klón kommandós. Bár Gregor nem szerepel az EU-ban, léte jelzi, hogy a kánonban is van más kommandós osztag a Deltán kívül. Ugyanebben az epizódban Borkus Gascogne-t vezetékféregnek hívja, ilyen lényt látni a Star Wars: 2. Rész – A klónok támadása Képes Enciklopéda című könyvben. Emellett Gregor megemlíti a Sarrish-i csatát, ami az epizód előtt pár hónappal kiadott Routine Valor című képregényben mesélnek el (Gregor nem szerepel benne). – A Point of No Returnben a köztársasági stratégiai konferencia a Carida-rendszerben van, egész pontosan a Carida vagy Ord Carida körül kering. A rendszert először a ’94-es Új rend, míg a bolygó maga a pár hónappal később kiadott Sötét oldal című regényben jelent meg. – A Revival, Eminence, Shades of Reason és The Lawless epizódokban visszatér Darth Maul, a Mandalore történetszál, de egyéb EU-s elemek is képbe kerülnek. Újra találkozhatunk a Hutt klánok fejeivel, járunk Nal Huttán, beugrik a Black Sun, láthatunk faleeneket (utóbbi kettő a Birodalom árnyai című cross-média műből van), sőt, még Darth Sidious is megkapta második fénykardját, amit ugyan az ep3-ban nem használhatott – bár már ott ezt tervezték –, az EU-ban már korábban előkerült. Továbbá láthatunk egy freskót Mandalore fővárosában, Sundariban, ami az ősi Jedi és Mandalore harcokat ábrázolja (erről bővebben a Knights of the Old Republic című képregény-sorozatban olvashatunk). [caption id="attachment_17561" align="aligncenter" width="660"]![Mandalore vs Jedi Mandalore vs Jedi](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/Mandalore-vs-Jedi-660x383.jpg)
6. évad (The Lost Mission)
– Az An Old Friendben olvashatunk néhány EU-s cégről: Corellian Chemical Corporation, Sartran Corporation, Sienar Fleet Systems, Hunvicko, Telex-Delcor és Dynamic Synergetics Incorporated. Ezek mind valamilyen videojáték, regényben, képregény vagy szerepjátékos könyvben jelentek meg. – A The Lost One-ban megemlítik a Felucia őshonos faját, akikkel a The Force Unleashedben volt alkalmunk harcolni. Valamint láthatjuk Sifo-Dyas-t, a klón hadsereg megrendelőjét, akit a The Eyes of Revolutionbeli megjelenéséről mintáztak. – A Voicesban kerül megmagyarázásra az Erő több aspektusa is, amelyekről eddig csak az EU-ban hallhattunk – igaz, az George Lucas elbeszélései alapján alkották meg. Illetve a Dagobah és az ott található barlang különleges mivoltát is az EU pedzegette legelőször. Továbbá először jelenik meg kánonszintű műben a Jedi Templom központi tornyában lévő tanácsterem – a filmekben mindig valamelyik szélső toronyban üléseztek a tanácstagok. [caption id="attachment_17560" align="aligncenter" width="660"]![Jedi Temple Core Tower Jedi Temple Core Tower](http://www.sfportal.hu/wp-content/uploads/2014/05/Jedi-Temple-Core-Tower-660x371.jpg)