Végy egy kitűnő stílusú érett angol írót és adj egy görbe tükröt a kezébe! Kevergesd meg egy kicsit, és lassan adagolj hozzá egy a mostani modern világ csipetnyi furcsaságait. Ha kész, tálald ízlésesen, valami mesebeli környezetben. Az eredmény egy mulatságos és tanulságos mese a’la Terry Pratchett.
Korongvilágon szárnyalva – Terry Pratchett élete és munkássága
Terence David John Pratchett 1948 április 28-án látta meg a világot egy angliai kisvárosban, Beaconsfieldben. Amikor elérkezett a középiskola kiválasztásának ideje, a fiatal Pratchett úgy döntött, nem a helyi gimnáziumba, hanem a Wycombe Műszaki Szakközépiskolába megy, mert, mint mondta, sokkal jobb móka széklábat faragni, mint latint tanulni. Itt is kezdett el írogatni és 13 évesen megjelent az első kis novellája, a The Hades Business az iskolai lapban. Ezután döntött úgy, hogy az életét valamerre az írás menetén folytatja, és amikor állást kínált neki a Bucks Free Press, szülőhelye egyik legpatinásabb lapja, nem is tétovázott: abbahagyta az iskolát és beállt újságírónak. Mindemellett tovább folytatta a tanulást és nagy örömmel képezte magát a művészet, történelem és az angol nyelv ismerete tantárgyakban.
A fordulópont akkor következett be Pratchett életében, amikor 1971-ben interjút készített egy kis kiadó tulajdonosával, Peter Bander van Durennel és mintegy mellékesen megkérdezte, nincs-e kedve elolvasni egy rövidke írását, a The Carpet People-t.
Durennek tetszett a mű, így rögvest szerződést kötött a fiatal Pratchettel és további műveket kért tőle hasonló stílusban. Ezek a történetek a fantasy műfajában íródtak, a szerző még kereste a saját stílusát bennük, mégsem nélkülözték azt a fajta egyedi humort, amit az olvasók már megszokhattak az idős művésztől. Megszületett tehát a második és a harmadik regény, a The Dark Side of The Sun (1976) és a Strata (1981). Az utóbbi könyvét Pratchett már a Központi Elektromos Erőmű Tanács (Central Electricity Generating Board) sajtószóvivőként írta, tehát addigra már véglegesen felhagyott a napilapokkal.
Az első Korongvilág alkotást, A mágia színét (The Colour of Magic) 1983-ban jelentették meg, amit követett az 1986-os folytatás, A mágia fénye (The Light Fantastic).
Ezek a művek voltak azok, amely útjára indították Pratchett karrierjét és itt jelentek meg először azok a szereplők, akik mára kultuszfigurákká nőtték ki magukat. Széltoló (Rincewind), az ügyefogyott mágus ezekben a regényekben bontakoztatta ki tehetségét, itt tukmált rá először a gyanútlan vevőre valami ételnek látszó tárgyat Ráteszem-a-Kést-a-saját-Torkomra Himpeller (Cut-Me-Own-Throat Dibbler) és EKKOR SZÓLALT MEG ELÅSZÖR A HALÃL.
A mágia fénye megjelenésekor már nyilvánvalóvá vált, hogy Pratchett akkori piciny kiadóját lassan kezdik kinőni ezek a remekművek, épp ezért megérett az idő, hogy egy felkapottabb vállalat vegye gondjaiba a Korongvilág-regények jövőjét.
A választás a tekintélyes Gallancz cégre esett, amely még sohasem adta a nevét fantasy témában íródott könyvekhez. A második Korongvilág-történet után azonban a kiadónál is belátták, hogy vannak olyan szokások, amiken érdemes változtatni, így további három műre kötöttek szerződést Terry Pratchettel, ezek a könyvek voltak az Egyenjogú rítusok (Equal Rites, 1987) a Mort (1987) és a Bűbájos bajok (Sourcery, 1988).
Pratchett a Mort, a Halál kisinasa kiadása után döntött úgy, hogy felhagy a Központi Elektromos Erőmű Tanácsban betöltött pozíciójával, és innentől megpróbálja minden idejét az írásnak szentelni. Titkon remélte, hogy az így kiesett jövedelmet gyorsan be tudja pótolni.
Sejtése a vártnál jóval korábban bejött, mert mikor a Bűbájos Bajok is megjelent a kiadó még hat könyvre kötött szerződést Pratchettel, jóval kedvezőbb feltétteleket biztosítva az angol író számára. Ezek után nem volt megállás, sorra készültek a Korongvilág-regények. A szerző félelmetes tempóban alkotta meg történeteit, mert, mint később elmondta: „az írás a legjobb dolog, amit egyedül művelhet az ember.”
Egyes nézetek szerint létezik egyfajta kategorizálásuk ezeknek a könyveknek, attól függően, hogy kik a főszereplői. Ennek alapján öt besorolás lehetséges, Széltoló (Rincewind), Halál, Boszorkány, Városi Årség és az Egyéb regények. „Egyéb”-nek nevezzük azokat a műveket, amelyek Korongvilág addig sosem látott világába kalauzolnak el minket, ilyen történet például a Piramisok (Pyramids), vagy a Kisistenek (Small Gods).
Habár Pratchett a Korongvilág-sorozatával lett világhírű, nem egy alkalommal szakított kedvenc témájával, hogy valami újba fogjon. Ezen művek közé sorolható például az idehaza is megjelent Manák trilógiája (Sofőrök, Földvájók, Szárnyalók), amelyek 1990-ben kerültek az angol boltokba.
Pratchett munkássága kapcsán érdemes megemlíteni, hogy milyen hatással voltak
a Korongvilág-regények a többi művészetre. Ez a kitalált helyszín számos alkotót arra ihletett, hogy ebbe az elképzelt világba teljesítse ki önmagát, így született meg például a Mort színdarab változata 1996-ban, vagy a Dicworld nevezetű PC játék-sorozat, amelyek hatalmas sikereket arattak a közönség körében.
Magánéletét tekintve Pratchett 30 éves korában, 1968-ban megnősült, egy lánya született, Rhianna, aki maga is megpróbálkozott az írással, a Child of Chaos nevű regénye szolgált állítólag a Beyond Divinity nevű nagy sikerű számítógépes játék alapjául.
Terry Pratchett eddig megjelent művei:
Korongvilág sorozat
1983 The Colour of Magic (A mágia színe)
1985 The Light Fantastic (A mágia fénye)
1987 Mort (Mort)
1987 Equal Rites (Egyenjogú rítusok)
1988 Sourcery
1988 Wyrd Sisters (Vészbanyák)
1989 Pyramids (Piramisok)
1989 Guards! Guards! (Årség! Årség!)
1990 Eric (Erik)
1990 Moving Pictures (Mozgó képek)
1991 Reaper Man (A Kaszás)
1991 Witches Abroad (Vége a mesének)
1992 Small Gods (Kisistenek)
1992 Lords and Ladies
1993 Men at Arms
1994 Soul Music
1994 Interesting Times
1995 Maskerade
1996 Feet of Clay
1996 Hogfather
1997 Jingo
1998 The Last Continent
1988 Carpe Jugulum
1999 The Fifth Elephant<
br />2000 The Truth
2001 The Last Hero
2001 Thief of Time
2002 Nightwatch
2003 Monstrous Regiment
2004 Going Postal
Korongvilág gyerekeknek
2001 The Amazing Maurice and His Educated Rodents
2003 The Wee Free Men
2004 A Hat Full of Sky
Johnny Maxwell sorozat
1992 Only You Can Save Mankind
1993 Johnny and the Dead
1996 Johnny and the Bomb
Manák trilógia
1990 Truckers (Sofőrök)
1990 Diggers (Földvájók)
1990 Wings (Szárnyalók)
Egyéb könyvei
1971 The Carpet People (átdolgozott változata 1992-ben jelent meg)
1976 The Dark Side of the Sun
1981 Strata
1981 The Unadulterated Cat