Szilárd Leó bízott az értelemben, de kevésbé bízott a politikusokban.Élete alkonyán írta a "A delfinek hangja" című regényét. (Marx György)
A magyar származású amerikai fizikus-biofizikus 1961-ben, angol nyelvenmegjelent, azóta a világ számos nyelvére lefordított, népszerűpolitikai szatírája magyar nyelven mindmáig nem látott napvilágot.
Története szerint nemzetközi tudományos kutatóintézet hoznak létreBécsben a delfinek értelmének a kutatására, ahol orosz, amerikai, némettudósok dolgoznak együtt. Egyszer csak hírül adják, hogy megtanulták adelfinek nyelvét, és létrehoznak egy televíziós állomást "A delfinekhangja" név alatt. Ez a delfinek üzeneteit adja le a világnak: admindenféle érdekességeket, új találmányokat, és a végén "A delfinekhangja" nevű televízió az egész világnak sugároz egy olyan csalhatatlanmódszert, ami a nukleáris leszerelést úgy teszi megvalósíthatóvá, hogyne lehessen kijátszani.
Szilárd Leó (1898-1964) tudományos munkássága közismert: ő fogalmaztameg a nukleáris láncreakció elvét, részt vett az első atomreaktormegtervezésében, és fontos szerepet játszott az atombombalétrehozásában. 1939-ben Einstein Szilárd Leó, Teller Ede és WignerJenő kezdeményezésére hívta fel Roosevelt elnök figyelmét azatomkutatás fontosságára. Ennek hatására indult meg később aManhattan-terv, amelynek célja az amerikai atombomba előállítása volt.
A háborút követően Szilárd elsősorban biofizikai illetve molekulárisbiológiai kutatással foglalkozott. Emellett azonban politikusi ésszépírói tevékenysége is figyelemreméltó. A hidegháború idején számosnemzetközi konferencián aktívan síkraszállt a nukleáris fegyverkezésiverseny megfékezéséért és szorgalmazta a tudósoknak a leszerelésérdekében folytatott együttműködését. 1960-ban az atomenergia békésfelhasználásáért folytatott munkásságáért elnyerte a WashingtoniTudományos Akadémia Atoms for Peace-díját.
Élénk szelleme a politikai szatíra műveléséig is elvezette.Legismertebb írása, A delfinek hangja a hidegháborús korszaknak ascience fiction műfajába ágyazott, szatirikus ábrázolása. „Látnokinovella”, amelyben egy delfinek által irányított nemzetközi tudományosintézet az ókori delphoi jósdához hasonlóan próbálja megfelelő iránybaterelni a világ sorsát. A magyar kiadáshoz dr. Rónaky József fizikusírt ajánlást.
Kiadó: Kairosz Kiadó
Kiadás éve: 2005
Oldalszám: 126
Ára: 2100 Ft]]>