Szaturnusz jeges holdjánaz Enceladuszon a Cassini űrszonda által készített fotók szerint.

Felcsillant a remény a tudósokban, hogy van élet a gyűrűsbolygón. A Cassini készítette legutóbbi nagy felbontású képek arról tanúskodnak ugyanis, hogy a hold déli sarkvidékén található gejzírszerű képződményekből jégdarabok és óriási vízgőzfelhők törnek fel.

Carolyn Porco, a Colorado állambeli űrkutatási intézet tudósa csütörtökön elmondta, hogy a képek bizonyítékot jelentenek a víz jelenlétére. Ha a holdon van élet, akkor az olyan mikrobákból és más primitív organizmusokból áll, amelyek képesek fennmaradni szélsőséges körülmények között. A felfedezés a Science című amerikai tudományos folyóirat pénteken megjelenő számában olvasható.

Kutatók decemberben arról tettek bejelentést a Szaturnusz körül 2004 júliusa óta keringő Cassini felvételei alapján, hogy geológiai aktivitás zajlik az Enceladusz déli pólusa környékén. Az űrszonda tavaly júliusban 483 kilométerre közelítette meg az 500 kilométer átmérőjű Enceladuszt.

Egyelőre nem világos, hogy milyen folyamatok képesek akkora energiát termelni, hogy az ultrahideg környezetben a jég megolvadjon. A feltételezések szerint elképzelhető, hogy természetes radioaktív folyamatok, valamint a Szaturnusz gravitációjának együttes hatása állhat a furcsa folyamat hátterében.

A Geographic.hu cikke
]]>