Misztikus és kalandos novellákkal indul újra a Mysterious Universe sorozat a Tuan kiadónál. A szeptemberben megjelenő antológia A Katedrális Őrzői címet viseli, és hat szerző írását tartalmazza. A sorozatot 2000-ben indította útjára Anthony Sheenard és Harrison Fawcett, és mára a legkedveltebb magyar space fantasy sorozattá vált.
A régi szerzők mellett most újak is csatlakoznak az írói gárdához: három kisregény és három hosszabb lélegzetvételű novella alkotja az új Mysterious Universe kötetet, amely a Tuan kiadó gondozásában jelenik meg hamarosan. A közel kilencszáz évet felölelő antológia időrendben villantja fel a harmadik évezred történéseit, a jelenkortól a Novus Ordo Seclorum korán és a von Anstettenek uralmán keresztül egészen az Ezredvégig.
A Mysterious Universe különösen ötvözi a múltat és a jövőt: világában a szupercivilizációk és a hihetetlen technika mellett megtalálhatók a természetfölötti hatalmak is. A MU visszanyúlik az emberi történelembe, időutazások során keresztül tárja fel a rejtélyes történéseket, s elvezet egészen a harmadik évezred végéig, ahol az ember már az egész galaxist uralja, vagy inkább uralni szeretné. Az egyetlen sci-fi sorozat, ahol a jövőben a magyarságnak is van helye.
A sorozat története:
A Mysterious Universe 1999-re nyúlik vissza, amikor Harrison Fawcett (Fonyódi Tibor) Katedrális-történetei után megkezdte a 27. században élő és a császári pretoriánusoknál szolgáló Brett Shaw ezredes történeteinek publikálását. Ugyanebben az évben Anthony Sheenard (Szélesi Sándor) műkincskereskedő-kalandor alakja, York Ketchikan is elindult galaxiskörüli útjára. York a harmincadik században tesz rendet a jó és rosszfiúk, illetve egyéb létformák között. A két szerző a következő évben összevonta sorozatait és így megszületett a Mysterious Universe egyedülálló világa.
A sorozatban azóta több mint egy tucat regény és megannyi novella látott napvilágot. Kiadóváltás után csatlakoztak a kezdő írópároshoz más magyar szerzők is, úgymint a József Attila-díjas Böszörményi Gyula (Az Álomfogó-sorozat szerzője), az európai Encouragement-díjas Szalai-Kocsis Tamás (I. M. Brod írói név alatt), avagy az ismert újságíró-publicista, F. Tóth Benedek, aki szintén magáénak tudhatja az Európai SF Társaság (ESFS) Encouragement-díját.
A Mysterious Universe sorozat két kötete, A Katedrális legendája (Harrison Fawcett), és a Sötétség előtt (Anthony Sheenard) megkapta a legjobb magyar SF-regénynek járó Zsoldos Péter-díjat. Szélesi Sándort pedig 2007-ben az ESFS gyűlése Koppenhágában az év legjobb sci-fi szerzőjének választotta.]]>